Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Zakup działki pod budowę domu - co koniecznie trzeba sprawdzić?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Zakup działki pod budowę domu - co koniecznie trzeba sprawdzić?

Zazwyczaj zakup działki jest jednym z początkowych i najbardziej podstawowych zadań, z jakimi musimy się zmierzyć chcąc wybudować własny dom. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste zadanie, gdyż musimy sprawdzić znacznie więcej rzeczy niż tylko samą lokalizację oraz cenę. W jaki sposób dokonać zakupu, aby być zadowolonym i nie dać się niemile zaskoczyć? Warto już na początku zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Jaki stan prawny posiada działka?

W Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych można złożyć wniosek o wypis działki z księgi wieczystej. W ten sposób można pozyskać kluczowe przed zakupem informacje o danym terenie, a więc czy działka nie jest obciążona kredytem lub też służebnością związaną z drogą konieczną do innego gospodarstwa. To także szereg tak podstawowych informacji jak to, kto jest jej właścicielem, jaką ma powierzchnię oraz czy (i jaka) występuje na niej zabudowa.

Zakup działki pod budowę domu - czy na danej działce będzie można w ogóle budować?

Nie na każdej działce jest taka możliwość, a określa to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Każda działka posiada swój odrębny status i historię. Taki Plan uchwala gmina i to w tej instytucji możemy pozyskać informacje na jego temat. Jeśli działka takiego Planu nie posiada - konieczne będzie ustalenie warunków na jakich będzie można wybudować na niej dom, a więc chociażby umiejscowienia, dostępu do mediów i innych podstawowych kwestii. Nie każdy projekt domu może zostać wybudowany na każdej działce - trzeba to sprawdzić przed zakupem dokumentacji! W Planie znajdziemy też informację o tym, jakie są minimalne powierzchnie działek budowlanych obowiązujące na terenie danej gminy. Wobec tego zaraz po sprawdzeniu statusu prawnego działki koniecznie powinniśmy pozyskać informacje o jej przeznaczeniu i statusie, bo to może być związane z kosztami, które być może będzie trzeba ponieść długo przed tym, zanim rozpoczniemy jakąkolwiek budowę. Niezmiernie ważną kwestią jest też powierzchnia biologicznie czynna, która musi pozostać na działce niezabudowana.

Teren budowlany czy rolny?

Często występującym problemem jaki możemy napotkać to klasyfikacja działki - dany teren może być oznaczony jako teren rolny i nie zawsze istnieje szybka możliwość przekształcenia terenu w budowlany, czyli taki, na którym można postawić dom. Dobrze jest też wiedzieć, że grunty rolne klas IV - VI nie wymagają uzyskiwania specjalnej zgody na wykonanie przekształcenia, ale po jego dokonaniu trzeba liczyć się ze zwiększeniem podatku od posiadanej nieruchomości.

W innym przypadku musimy czekać na wydanie decyzji związanej z MPZP, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. W niektórych przypadkach można starać się o odrolnienie tylko części działki niezbędnej do postawienia domu, jednak nakaz zapłaty za taką operację przechodzi na właściciela działki, a często i na kolejnego właściciela - kupując działkę powinniśmy jednak zostać poinformowani o takim koszcie.

Sporo zależy także od tego, czy działka, którą zainteresowany jest Inwestor leży na terenie miejskim czy wiejskim. Działki znajdujące się w granicach administracyjnych miast nie wymagają tzw. odrolnienia. Przed zakupem koniecznie powinniśmy także sprawdzić poziom wód gruntowych na danym terenie, aby potem nie mieć problemów z budową na podmokłych terenach. Szczególne znaczenie ma to w sytuacji, kiedy chcemy zdecydować się na projekt domu zakładający podpiwniczenie - jeśli wody gruntowe są wysoko, budowa piwnicy może okazać się niemożliwa.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone