Szukaj w serwisie

Kategorie:

Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowa

Wiosenne cięcie ogrodu

kategoria: Pielęgnacja ogrodu
Wiosenne cięcie ogrodu
Wiosenne cięcie ogrodu

Kiedy słońce rośnie w siłę i zaczyna działać na ogród stawiając go na nogi, zbliża się czas przycinania roślin. Odpowiednie cięcie wiosną stanowi podstawę dla zdrowego i pięknego rozwoju drzew i krzewów. Zabieg ten sprawi, że nasi zieloni przyjaciele będą obficiej owocowali, ładniej się rozgałęziali oraz atrakcyjnie wyglądali. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad by nie uszkodzić wrażliwych po zimie roślin...

Przycinanie drzew i krzewów po zimie jest istotnym elementem pracy każdego ogrodnika. Najodpowiedniejszym momentem na wykonanie cięcia w ogrodzie jest dzień o dodatniej temperaturze. Pamiętajmy jednak, by w ciągu najbliższych dni nie pojawiły się przymrozki. Cienkie pojedyncze gałęzie usuwamy 0,5-1 cm nad pąkiem, grubsze kilka centymetrów nad bocznym odrostem. Ważne, by używać tylko ostrych narzędzi oraz wykonywać cięcie pod lekkim kątem, dzięki temu powierzchnia rany jest gładka, a woda spływa z niej na zewnątrz.

Drzewa ozdobne i owocowe

Okazy ozdobne przycinamy okazjonalnie, gdy chcemy im nadać piękniejszy kształt lub gdy nachodzą na przejścia, wrastają do altany, ocierają się o budynek lub o same siebie. Modelujemy drzewka tak by spełniały swoją funkcję - były ozdobą.Przy pomocy nożyc Comfort do gałęzi z przekładnią BL 500 marki GARDENA przycinamy gałęzie, które wyglądają nieładnie, przeszkadzają nam, bądź sprawiają, że roślina nie pasuje kształtem do naszego ogrodu. Nowa opatentowana przekładnia zębata nożyc zwiększa wydajność cięcia o 38%, a pokryte powłoką antyadhezyjną ostrza zapewniają lekkie i czyste cięcie. Z owocowych drzew pozbywamy się przede wszystkim gałązek, które rosną w kierunku pnia, krzyżują się oraz tak zwane wilki. Pozbywamy się pędów rosnących pionowo lub prawie pionowo w górę. Do trudno dostępnych miejsc w wysokiej koronie drzew idealne będą teleskopowe nożyce do gałęzi Comfort StartCut 410 BL GARDENA. Zapewniają pewne oraz dokładne cięcie bez użycia drabiny, dzięki aluminiowemu, wysuwanemu, trzonkowi w zakresie od 230 cm do 430 cm. Usuwamy taką ilość gałęzi, by do każdego miejsca w koronie dochodziła odpowiednia ilość światła, co sprzyja rozwojowi dorodnych owoców.

Krzewy ozdobne

Skracajmy krzewy nim na ich gałęziach pojawią się liście, zwracając uwagę na to jaki cel chcemy osiągnąć. Gdy chcemy mocno rozkrzewić roślinę bardzo młodą, przycinamy pędy do ok. 20 cm wysokości za pomocą sekatora ogrodowego. Wyjątkowo mocny i wygodny sekator ogrodowy Comfort SmartCut marki GARDENA pozwala lekko i wygodnie przyciąć nawet grube gałęzie krzewów, dzięki specjalnej funkcji. By skłonić rośliny do obfitszego kwitnienia skracamy gałęzie od 1/3 do połowy długości. Zabieg ten powoduje wypuszczenie nowych gałązek, które zakwitną jeszcze w tym samym roku. Dbamy by krzewy formowane dalej utrzymywały swój kształt, przycinając wszystkie gałęzie wystające poza jego kontur. By komfortowo i wygodnie przycinać pędy i formować różne kształty krzewów GARDENA proponuje nowe akumulatorowe nożyce do cięcia krzewów i brzegów trawnika ComfortCut. Ich prosty w obsłudze i mocny akumulator litowo-jonowy wystarcza na 90 min. pracy, a uchwyt z regulacją kątową umożliwia optymalne dopasowanie i naturalne ułożenie ręki.

Żywopłot

Patrząc z punktu widzenia ogrodnika, najprostszy do przycinania jest żywopłot. Skracamy go co roku na wiosnę o 10-20 cm, tak by cała roślina była równa i wyglądała jak zielone ogrodzenie. W tym zabiegu sprawdzą się wyjątkowo wydajne nożyce przekładniowe do żywopłotu Premium 650 marki GARDENA. Ich opatentowana przekładnia zwiększa wydajność cięcia o 25%, a szerokie i hartowane ostrza zapewniają precyzyjne formowanie dużych powierzchni. Bardziej wygodnym ogrodnikom GARDENA proponuje lekkie elektryczne nożyce do żywopłoty EasyCut 46 z ergonomicznie zaprojektowanym uchwytem dla komfortowej obsługi w każdej pozycji roboczej.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone