Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Uprawa róż miniaturowych - jak robić to dobrze?

kategoria: Temat na czasie

Róże miniaturowe są doskonałą ozdobą zarówno mieszkań, jak i balkonów czy ogrodów. Urzekają swoją delikatnością i obficie kwitną. W ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością, jednak nie każdy wie jak o nie dbać. Jak pielęgnować róże miniaturowe, by jak najdłużej zachwycały oko? Czy można traktować je jak róże ogrodowe?

Co warto wiedzieć?

Najczęściej spotykaną odmianą róży miniaturowej, jest ta pochodząca z Chin, jednak jej rodzajów jest wiele, dziś znamy około 5000. Powstały w szklarniach, gdzie wyprowadzono je od tradycyjnych róż ogrodowych, doprowadzając do ich karłowacenia. Charakteryzują się drobnymi listkami i kwiatami, w kolorze żółtym, białym, różowym, kremowym, w zależności od odmiany. Kwiaty o średnicy 1-3 cm, mogą wyrastać pojedynczo, lub tworzyć efektowne grona. Krzew róży miniaturowej osiąga wysokość zaledwie 20-50 cm. Jest to rozmiar idealny do ozdoby wnętrz, które dzięki niemu zyskują wyjątkowego charakteru. Warto już na etapie kupna, przyjrzeć się roślince. Najlepiej decydować się na róże o ciemnozielonych, jędrnych liściach, z dużą liczbą pąków i kwiatów, bez zażółceń, przesuszeń i widocznych śladów działalności szkodników. 

Jak dbać o róże miniaturowe?

O róże miniaturowe trzeba dbać inaczej niż o zwykłe odmiany ogrodowe. Niestety, utrzymanie ich w dobrej kondycji w doniczce, nie jest proste. Najlepiej ustawić je w jasnym miejscu, jednak bez narażania na palące promienie słońca. Wymagają częstego, ale umiarkowanego podlewania, tak by ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna. Uwielbiają też codzienne zraszanie liści, które pomaga przedłużyć ich kwitnienie. W miesiącach letnich co dwa tygodnie należy je nawozić. Temperaturą optymalną do ich wzrostu, jest około 20ºC. Niższa nie wyrządzi im krzywdy, natomiast niebezpieczna jest za wysoka temperatura, która skutkować może opadaniem liści i osłabieniem kwitnienia. Ziemia, w której hodowana jest róża, musi być przepuszczalna. Warto zadbać o warstwę drenażu w doniczce, która pozwoli odprowadzać nadmiar wody i zapobiegnie gniciu rośliny.

W domu, czy w ogrodzie?

Najlepszym scenariuszem byłoby - po kilku miesiącach w doniczce - przesadzać róże miniaturowe do ogrodu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację, aby roślina była w jak najlepszej kondycji. Jeśli zdecydujemy się przenieść ją na rabatę, należy wybrać dla niej jasne miejsce i zadbać o to, by przez pierwszych kilka dni miała dostęp do dużej ilości wody. Warto dokładnie obserwować roślinę. Jeżeli pojawią się na niej młode listki, to znaczy, że proces się udał i miniatura się ukorzeniła. Najlepiej na czas przesadzania wybrać wiosnę - wtedy róże miniaturowe kwitną całe lato. Najpóźniej można to zrobić wczesną jesienią, tak aby roślina przystosowała się do nowych warunków przed zimą. 

Zimowanie róży miniaturowej

Ten ozdobny krzew przezimować można zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jeśli zimujemy roślinę w doniczce, należy wynieść ją z ogrzewanego pomieszczenia i znaleźć miejsce, w którym temperatura będzie utrzymywała się na poziomie kilku stopni, jednak nie spadnie poniżej zera. Konieczne jest ograniczenie podlewania do minimum Czynność wykonujemy nawet co tydzień, tak by nie przelać róży, ale i nie dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Przezimowanie roślinki w ogrzewanym pomieszczeniu może się udać, ale nie wpłynie to korzystnie na jej kondycję. Wiosną będzie bardzo wątła. Dlatego, jeśli nie mamy miejsca takiego jak piwnica, gdzie można postawić kwiat w doniczce, korzystniej będzie przesadzić ją do ogrodu a nawet przenieść na balkon. W takim przypadku warto zabezpieczyć róże przed mrozem i śniegiem. 

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone