Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Tulipan Toronto – charakterystyka i uprawa rośliny

kategoria: Temat na czasie

Tulipany to jedne z najchętniej uprawianych roślin ogrodowych. Swoją popularność zawdzięczają stosunkowo małym wymaganiom pielęgnacyjnym, różnorodności odmian oraz bujnemu kwitnieniu. Jedną z ciekawych odmian jest tulipan Toronto. Jak dbać o tę roślinę? Poniżej charakterystyka i uprawa odmiany Toronto.

 

Tulipan Toronto – charakterystyka odmiany

Tulipan Toronto należy do rodziny tulipanów Greiga, pochodzących z terenów Azji Środkowej. Jest to bylina o dość charakterystycznym wyglądzie liści, dzięki czemu stanowi ciekawą propozycję do przydomowych ogrodów, rabat, ogródków skalnych, a nawet pojemników. Liście odmiany Toronto mają lancetowaty, zwężający się na końcach kształt i zielony kolor, pokryty dodatkowo subtelnymi, podłużnymi prążkami.

 

Kolejnym atutem wyróżniającym odmianę są różowoczerwone kwiaty, osadzone po 3-5 na jednej łodydze. Płatki kwiatów o atłasowym połysku są wydłużone i odchylone delikatnie na zewnątrz, a co więcej – u nasady przybierają złotawo-brzoskwiniowe zabarwienie.

 

Na uwagę zasługuje także oryginalny pokrój rośliny. Pojedynczy okaz osiąga do 40 cm wysokości, a sztywne, rozgałęzione u góry pędy, zakończone są efektownymi kwiatami i otoczone ozdobnymi, podłużnymi liśćmi. Wielokwiatowa, koralowa odmiana wygląda bardzo okazale, co skutkuje dużą popularnością i sprawia, że sprawdzi się w większości ogrodów.

 

Uprawa tulipana Toronto

Odmiana Toronto ma wymagania bardzo zbliżone do innych odmian gatunku.

 

Toronto preferuje stanowiska słoneczne, z nieograniczonym dostępem do naturalnego światła. Na stanowiskach zacienionych, kwitnienie będzie mniej obfite, a pierwsze kwiaty pojawią się później.

Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, próchnicze, o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Tulipany nie lubią zastojów wody, dlatego przed posadzeniem cebulek należy upewnić się, że planowane stanowisko nie jest zbyt podmokłe i ciężkie, a w razie potrzeby warto wymieszać ziemię z rozluźniającym piaskiem.

 

Na etapie silnego wzrostu i kwitnienia (marzec-maj) niezbędne jest regularne nawadnianie rośliny. Aby uniknąć zalania rośliny, zalecamy podlewanie częściej, ale w mniejszych ilościach. Po przekwitnięciu można zmniejszyć częstotliwość i podlewać dopiero po delikatnym przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża aż do momentu samoistnego wyschnięcia liści.

Co ważne, decydując się na uprawę pojemnikową, nie można zapomnieć o warstwie drenażu, która zapewni odpowiedni przepływ wody i brak jej zastojów powodujących gnicie korzeni.

 

Optymalną porą na sadzenie cebulek tulipana Toronto jest jesień, aczkolwiek niektórzy ogrodnicy z powodzeniem sadzą rośliny wczesną wiosną, po rozmarznięciu podłoża. W takiej sytuacji warto przygotować się na zmniejszoną ilość lub całkowity brak kwiatów w danym sezonie, jednak jest to świetna okazja do przygotowania cebul do kolejnego sadzenia. Cebulki należy sadzić na głębokość ok. 15 cm, a odległość pomiędzy kolejnymi nie może być mniejsza, niż 12 cm.

 

W sklepie ogrodniczym Florexpol dostępne są zdrowe cebulki tulipana Toronto, sprzedawane w opakowaniach po 6 sztuk.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone