Kategorie:
Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowaTrejaże i pergole w ogrodzie
Trejaże, parawany, pergole i łuki oddzielają, zakrywają i stanowią podpory dla roślin pnących. Mogą również działać niejako magiczne ; stworzą iluzje, zmieniają zarówno duże jak i małe ogrody w intrygujące miejsca. Można je wykorzystywać do maskowania elementów, których nie chce się raczej oglądać, albo do wydzielania na działce interesujących „pokojów ogrodowych".
Jeśli pragnie się złagodzić daną konstrukcję roślinami, to można skonstruować prostą podporę, ale dość mocną, by mogła udźwignąć ciężar roślin. Wzdłuż ogrodzenia, gdzie na trejaż oddziałują silne wiatry, lepiej zastosuj je tak samo jak płot. Brama w kształcie łuku lub pergola nie tylko zapewniają podporę dla roślin, ale tez przyczyniają się do wrażenia, iż roślinność jest wyższa, nadają ogrodowi nowego wymiaru oraz stanowią ozdobne wejścia.
Pergola może dzielić jedną część ogrodu od drugiej lub eksponować określoną grupę roślin pnących, takich jak glicyna. Może być dekoracyjną formą służącą do schronienia lub oceniać patio. Połączenie tego elementu z odpowiednią konstrukcją; na przykład drewnianą bramą będącą elementem w ogrodzeniu lub łukiem z ozdobnej cegły albo z kutego żelaza, stwarza interesujący element przy wysokim murze. Pergola mogłaby łączyć dom z ogrodem albo ujmować łukiem ścieżkę tak, by stworzyć zadaszone przejście.
Jeśli stosujesz łuki, aby ująć widok w rodzaj ramy, to należy umieszczać je we właściwym miejscu. Trzeba też sprawdzić, czy można przechodzić pod łukiem bez zatrzymywania się i pamiętać, że będzie on później obrośnięty festonami pnących roślin. Te wszystkie aspekty należy mieć na względzie, jeśli chcemy, aby projekt był uwieńczony sukcesem.
autor: Beata
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy