Szukaj w serwisie

Kategorie:

Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowa

Tutaj jesteś: Piękny ogród / Trawniki

Trawnik budzi się z hibernacji

kategoria: Trawniki
Trawnik budzi się z hibernacji
Trawnik budzi się z hibernacji

Kiedy promienie słoneczne grzeją coraz mocniej, a w nocy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej zera, zimowy okres spoczynku trawnika dobiega końca. Świeże, młode i zielone pędy trawy rosną coraz szybciej, aż nadejdzie czas pierwszego w sezonie koszenia. Gęsty system korzeniowy zielonego dywanu potrzebuje wody, substancji odżywczych oraz powietrza, dlatego musi byś regularnie koszony. Odpowiednia pielęgnacja trawnika wymaga teraz szczególnej uwagi by cieszyć się jego intensywną zielenią w kolejnym sezonie.

„Gdy stopnieje śnieg i rozmarznie gleba możemy rozpocząć pozimową pielęgnację trawnika. Gleba musi dokładnie obeschnąć dlatego najlepiej nie chodzić po trawniku by nie pozostawić w nim głębokich śladów. Następnie możemy przystąpić do szeregu prac związanych z regeneracją trawnika. Warto wybrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi Państwu czas wytężonej pracy w ogrodzie. Marka GARDENA posiada w asortymencie wszechstronne produkty, które pomogą w efektywnej odnowie i pielęgnacji zielonej murawy. Trawnik znów stanie się ozdobą ogrodu i odzyska dawny, mocy, zielony blask" - radzi Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Z reguły pod koniec marca, zanim rozpocznie się jeszcze okres wegetacji należy trawnik dokładnie wygrabić. Przy pomocy grabi pozbywamy się z powierzchni trawnika filcu, czyli obumarłych źdźbeł trawy, liści, mchu oraz igieł opadających z otaczających go drzew i krzewów. Filc utrudnia dopływ powietrza do gleby, a zatem do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na jej powierzchni. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Należy tę czynność przeprowadzić bardzo starannie, ale i ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie darni. Kiedy widzimy, że na trawniku utworzył się filc, którego wygrabienie sprawia nam problemy, trzeba przeprowadzić wertykulację lub areację.

Pierwsze cięcie

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić na wiosnę, gdy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Trzeba je zatem nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Konieczne jest by noże kosiarki były naostrzone. Maksymalnie można ściąć 1/3 wysokości trawy, aby nie spowodować jej uszkodzenia.

Oddech dla trawy!

Teraz mech i chwasty nie mają szans - elektryczny wertykulator i aerator marki GARDENA pomogą w szybkim oczyszczeniu i regeneracji trawnika. Oba urządzenia posiadają innowacyjny system PowerPlus, który gwarantuje łatwy start i pracę bez zakłóceń. Prawidłowo przeprowadzona wertykulacja 1 - 2 razy do roku polepsza dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego trawy, dzięki temu może się ona prawidłowo rozwijać. Elektryczny wertykulator EVC 1000 GARDENA nacina darń pionowo specjalnie hartowanymi, ocynkowanymi nożami i usuwa z murawy mech, obumarłe resztki organiczne oraz chwasty. Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie. W przypadku powierzchni silnie przerośniętych przez mech, zaleca się dodatkowo zwertykulować obszar w poprzek. Elektryczny aerator ES 500 marki GARDENA możemy używać przez cały okres wegetacji. Podczas jego pracy darń zostaje delikatnie wyczesana, a gleba odpowiednio dotleniona. Walec napowietrzający z trudno ścieralną, hartowaną, sprężyna ze stali szlachetnej usuwa także filc i mech. W ten sposób zapobiega się rozrostowi chwastów i mchu oraz sfilcowaniu trawnika.

Uzupełniamy nierówności

Po zimie należy przyjrzeć się trawnikowi z bliska i zwrócić uwagę na wszelkie uwypuklenia jego powierzchni. Woda, która zgromadziła się pod powierzchnią ziemi, zamarzała i odmarzała powodując uszkodzenie darni poprzez podnoszenie kęp trawy i odrywanie ich korzeni. Aby uniknąć usychania trawy na wiosnę, konieczne jest jej zwałowanie, które dociśnie kępy do podłoża i wpłynie pozytywnie na ich krzewienie.

Wysiewamy nasiona

Gdy wzrośnie temperatura, a gleba ma odpowiednią wilgotność można rozpocząć dosiewanie nasion. Przerzedzone miejsca trawnika można bez obaw uzupełnić dosiewką przywracając mu dawny wygląd lub obsiać nowy obszar. Wolne od roślin podłoże najpierw spulchniamy widłami szerokozębnymi. Jeżeli gleba pod trawnikiem jest zwięzła, mieszamy ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na koniec intensywnie podlewamy trawnik.

Soczyście zielony trawnik

Ostatnim etapem pozimowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest jego odpowiednie nawożenie. To idealne zadanie dla siewnika uniwersalnego Comfort 500, który posiada dużą szerokość rozsiewu 53 cm co znacznie oszczędza czas pracy. Funkcja „biegu jałowego" zapobiega niekontrolowanemu wysiewowi podczas zawracania i ciągnięcia siewnika. Odpowiednie nawożenie przywróci życie i blask trawie oraz sprawi, że będzie rosła jeszcze lepiej.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone