Szukaj w serwisie

Kategorie:

Taras | Balkon | Ogrody zimowe

Tutaj jesteś: Balkon i taras / Taras

Tarasowe trendy w zakresie materiałów wykorzystywanych do ich budowy

kategoria: Taras

Taras ogrodowy jest miejscem spotkań, zabawy i odpoczynku. Komponując się z otoczeniem znacząco wpływa na jego klimat. Przed nadchodzącym latem warto przyjrzeć się tarasowym trendom, w zakresie materiałów wykorzystywanych do ich budowy. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się kostki brukowe oraz płyty tarasowe z betonu. Jakie produkty warto zastosować przy domu i w ogrodzie, w zależności od stylu budynku?

Piękny taras z betonu?

Do stworzenia wymarzonego tarasu mamy do wyboru ogromną ofertę kolorów, rodzajów powierzchni i kształtów kostek brukowych oraz płyt tarasowych z betonu. Produkty te są proste w układaniu. Można je łączyć w niepowtarzalne i różnorodne wzory, mieszać kształty a także komponować z kamieniem naturalnym. Cechują je prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne i niezwykła wytrzymałość. Zalety te przesądzają o ich ogromnej popularności oraz coraz częstszym wykorzystywaniu do budowy tarasów, jako alternatywy dla płytek ceramicznych - mówi Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury.

Na bardzo dużą popularność tarasów wykonanych z kostki brukowej oraz płyt wpływa także nowy trend aranżacyjny, przejawiający się w stosowaniu naturalnych materiałów. Produkty te doskonale komponują się z elementami drewnianymi, kamiennymi i wykonanymi z cegły - dodaje Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock.

Jaki rodzaj kostki brukowej oraz płyt betonowych warto zastosować przy domu i w ogrodzie, w zależności od stylu budynku?

Styl nowoczesny

Domy nowoczesne, o surowej, ascetycznej bryle, prostych kształtach, z elementami stali i szkła, utrzymane w chłodnych barwach wymagają połączenia z prostymi w formie tarasami. Dobrym wyborem jest zastosowanie na nich płukanej kostki brukowej, szczególnie z dodatkiem naturalnych kruszyw. Ciekawymi przykładami takich produktów są kostki z serii La linia oraz Pastella firmy Semmelrock. Kostki o płukanej powierzchni, które dzięki zastosowanym materiałom charakteryzują się wyjątkową trwałością i antypoślizgowością, powstają w wyniku wymycia drobin betonu w procesie produkcji. Zabieg ten prowadzi do wyeksponowania szlachetnego kruszywa, które w świetle słonecznym skrzy się subtelnie, nadając kostce charakterystyczną fakturę i wygląd. Duże formaty kostek La Linia oraz Pastella podkreślają dodatkowo nowoczesny charakter aranżacji.

Oprócz kostek brukowych ogromną popularnością w aranżacji tarasów przy domach w stylu nowoczesnym cieszą się betonowe, płukane płyty tarasowe np. Corona Brillant i Pastella z oferty firmy Semmelrock. Dzięki bogatej palecie kolorów, płukanych powierzchniach o różnorodnej fakturze, dużej wytrzymałości oraz klasycznym formatom 40 x 40 cm umożliwiają projektowanie eleganckich i trwałych powierzchni, które idealnie komponują się z każdym domem lub ogrodem w nowoczesnym stylu.

Domy rustykalne, staropolskie oraz w stylu śródziemnomorskim

W przypadku obiektów o charakterze rustykalnym lub w stylu śródziemnomorskim z elementami drewna, w delikatnych pastelach, świetnie wyglądają kostki o powierzchni obijanej np. Castello antico firmy Semmelrock. Uzyskuje się je poprzez specjalną obróbkę, nazywaną także „postarzaniem". Dzięki temu procesowi kostki nabierają „antycznego" wyglądu, imitującego starą nawierzchnię kamienną o nieregularnych krawędziach. Produkty tego rodzaju stosować można z powodzeniem, oprócz tarasów, również na ścieżkach ogrodowych. Ciekawym rozwiązaniem estetycznym, w zakresie aranżacji tarasów przy domach zaprojektowanych w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskim jest również wykorzystanie produktów imitujących naturalną strukturę oraz kształt kamienia. Powstała w ten sposób replika, np. płyty Bradstone oraz Old Town odzwierciedlają najlepsze cechy naturalnego kamienia i - w przeciwieństwie do oryginału - są tańsze i łatwiejsze do układania.

Wybierając produkty stylizowane na naturalny kamień warto zwrócić uwagę na uzupełnienie oferty o obrzeża, murki i stopnie schodowe Bradstone Old Town, które pozwalają na kompleksową aranżację tarasu.

W Polsce ogromną popularnością cieszą się odrestaurowane dwory szlacheckie, bądź też domy budowane w stylu staropolskim. Taras ogrodowy zlokalizowany przy takim budynku powinien nawiązywać do jego klimatu. Doskonałą, spójną stylistycznie propozycją będzie kostka przypominająca wygląd dawnych nawierzchni, np. Stary Bruk Gdański, Castello antico oraz Classico firmy Semmelrock.

A może w stylu swobodnym?

Planując budowę tarasu z kostki oraz płyt warto zwrócić uwagę na ofertę artykułów, które mogą być stosowane i łączone ze wszystkimi produktami, używanymi do tworzenia tarasów przy budynkach klasycznych oraz nowoczesnych. W sprzedaży dostępna jest bardzo popularna kostka brukowa imitująca powierzchnię z naturalnego kamienia granitowego - Naturo firmy Semmelrock. Produkt ten, dzięki małym rozmiarom kamieni oraz kilku różnym formatom pozwala na ułożenie krętych i wijących się ścieżek, łuków oraz zaokrągleń. Uzyskane wzory mogą być pełne fantazji i dają możliwość kreatywnego podejścia do projektowanych powierzchni. Kostką pozwalającą na tworzenie oryginalnych wzorów jest również Palio. Z jej pomocą można tworzyć malownicze wzory rozet, wachlarzy oraz łuków na tarasach ogrodowych. Użyteczną cechą kostki Palio oraz Naturo jest możliwość łączenia z praktycznie wszystkimi innymi płytami oraz kostkami brukowymi. Dzięki bogatej kolorystyce oraz niewielkim rozmiarom pozwalają na tworzenie bardzo zróżnicowanych wzorów, pasujących do różnych stylów budynków.

Taras kompleksowy

Analizując ofertę produktów przeznaczonych do wykorzystania przy kompozycji tarasów ogrodowych warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferty oraz elementy dodatkowe. Niektórzy producenci oferują bardzo praktyczne dla projektantów, wykonawców a przede wszystkim dla klientów rozwiązania systemowe, pozwalające na całościową zabudowę tarasu oraz jego otoczenia. W skład oferty wchodzą nawierzchnie, schodki, obrzeża, oraz murki. Mając na uwadze ogromny wybór produktów takie rozwiązanie znacząco ułatwia i przyspiesza skomponowanie tarasu - komentuje Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury.

Tarasy wykonane z kostki brukowej oraz z płyt doskonale wyglądają, gdy ich jednorodność zostaje przełamana dodatkiem innego materiału. Ciekawe efekty można osiągnąć, wypełniając przestrzeń pomiędzy płytami żwirem, drobnymi kamieniami, czy też elementami z naturalnego granitu. Interesującym pomysłem na urozmaicenie aranżacji tarasów i przestrzeni w ogrodzie jest również stosowanie niestandardowych w wyglądzie produktów. Przykładem są podkłady kolejowe oraz parkiet ogrodowy z serii Bradstone. Można je wykorzystać, jako samodzielny materiał do wykonania tarasu ogrodowego lub ścieżek do niego prowadzących, a także jako krawędzie rabat kwiatowych czy też przy ścieżkach ogrodowych - mówi Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock.

Na co zwrócić uwagę, komponując taras?

Projektując i wykonując „taras marzeń" warto wyróżnić go od pozostałych nawierzchni w ogrodzie. Cel ten można osiągnąć np. poprzez zróżnicowanie poziomu terenu - lekkie podniesienie tarasu, w stosunku do otoczenia. Interesujące efekty osiągniemy również poprzez zastosowanie odmiennych wzorów ułożenia kostek oraz płyt a także poprzez zastosowanie zróżnicowanej kolorystyki nawierzchni. Stosując tego typu zabiegi warto pamiętać o umiarze. Zestawianie maksymalnie dwóch lub trzech materiałów oraz barw jest rozwiązaniem optymalnym. Zabieg ten pozwala na wyraźne - zarówno optyczne, jak i praktyczne - oddzielenie miejsc przeznaczonych do odpoczynku od szlaków komunikacyjnych. Warto pamiętać o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze powinny być jej elementy wzoru oraz same kostki. Intensywne barwy kostki oraz płyt (wyrazista żółć, czerwień, niebieski, pomarańczowy) nie komponują się dobrze z zielenią ogrodu. Nie pasują również do większości materiałów budowlanych, np. klinkieru oraz dachówek.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone