Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Nowości rynkowe

Sztuka podlewania roślin

kategoria: Nowości rynkowe

Wiosną i latem podlewanie roślin stanowi jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Warto więc poznać podstawowe zasady sztuki odpowiedniego nawadniania przydomowych trawników, ogródków i tarasów. Przestrzeganie tych prostych reguł przyniesie naszym roślinom wiele korzyści.

Rośliny ogrodowe potrzebują najwięcej wody późną wiosną i latem. W naszym klimacie w tym czasie bardzo często zdarzają się okresy bezdeszczowe, dlatego systematyczne podlewanie roślin jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji ogrodu. Podlewając rośliny warto trzymać się reguł, które sprawią, że nasze rośliny będą rozwijać się intensywnie i zachowają zdrowy wygląd przez całe lato.

Trawniki i rośliny ogrodowe

Nawadnianie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. W przypadku nowo założonego trawnika, w okresie od zasiewu do momentu rozkrzewienia się trawy należy podlewać go odpowiednim zraszaczem często i krótko. Negatywne skutki może przynieść zarówno za małe jak i zbyt obfite podlewanie. Oznaką schnięcia trawnika jest utrata "sprężystości" murawy, a następnie utrata barwy (płowienie roślin). Przy małej wilgotności podłoża, trawnik należy podlewać 1-2 razy w tygodniu. Trawnik najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Ogólna zasada podlewania roślin zakłada, że należy zadbać, o to by podlewać rośliny na tyle obficie, żeby woda docierała do ich korzeni. Do zraszania i podlewania roślin w ogrodzie należy dobrać odpowiedni pistolet. W ogrodzie z przewagą rabat kwiatowych najlepiej sprawdzi się pistolet z wieloma funkcjami zraszającymi, które posiada np. Hozelock Multi Spray. Funkcja szerokiego stożka przypomina łagodną mgiełkę deszczu i doskonale zrasza miejsca, w których znajdują się dopiero co posiane nasiona. W przypadku dużej przestrzeni z przewagą krzewów i alejek najlepiej sprawdzą się pistolety z funkcjami przypominającymi naturalny deszcz. np. z serii Hozelock Ultra Metal, które posiadają trwałą metalową konstrukcję. Odlewany ciśnieniowo metal pokryto miękkim tworzywem, co znacznie zwiększa wygodę użytkowania i trwałość urządzenia.

Nawadnianie dużych powierzchni to zadanie dla zraszaczy. Podobnie jak w przypadku pistoletów, wybór zraszaczy powinien być dostosowany do potrzeb ogrodu. W przypadku niewielkich ogrodów Hozelock proponuje zraszacze ogrodowe Vortex. To ekonomiczne rozwiązanie gwarantujące efektywne zraszanie bez względu na rodzaj powierzchni. Możliwość podlewania powierzchni w kształcie koła, a także regulacji jego średnicy pozwala na dokładne dopasowanie zraszania do wybranego obszaru. Zraszacze wahadłowe takie jak Hozelock AquastormTM czy Lawn Queen to rozwiązanie proponowane do podlewania kwadratowych i prostokątnych powierzchni. Taki kształt zraszania najlepiej sprawdza się w przypadku dużych trawników. Maksymalna powierzchnia zraszania sięga do 260 m2. Większy obszar można podlewać „modułowo" uzyskując dokładne nawodnienie całego terenu. Dodatkowo konstrukcja wahadłowa, pozwala na perfekcyjne podlewanie sadzonek.

Inteligentne rozwiązania technologiczne ułatwiają pielęgnowanie roślin oraz są niezastąpione w optymalnym wykorzystaniu zasobów wodnych. Hozelock posiada w swojej ofercie Aqua Control Pro - elektroniczny komputer wodny w komplecie z czujnikiem deszczu. Jest to urządzenie, które reagując na pierwsze krople deszczu, automatycznie wyłącza podlewanie.

Podlewanie roślin na patio i na tarasie

Rośliny rosnące na tarasach i balkonach wymagają częstego podlewania. Im pojemnik, w którym rosną rośliny jest mniejszy i bardziej wystawiony na słońce tym podlewanie powinno być częstsze. System samopodlewający AquaPod firmy Hozelock pozwala na łatwe podlewanie roślin na patio i na tarasie nawet podczas letnich wyjazdów, oszczędzając przy okazji nawet do 90% wody. System AquaPod automatycznie dostarcza roślinom odpowiednią ilość wody, zapewniając stałą wilgotność podłoża. Elektroniczny komputer wodny Aqua Control włącza i wyłącza podlewanie. Cały system składa się tylko z 4 elementów i jest wyjątkowo prosty w instalacji. W przypadku tarasów i balkonów z donicami i wiszącymi koszami niezbędne będą także lance. Hozelock proponuje lancę dwustopniową, wyposażoną w sitko, którego zadaniem jest delikatne rozprowadzenie wody.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone