Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Rynek ogrodniczy

Samoloty nie latają, a handel... stoi

kategoria: Rynek ogrodniczy, Anna Katner / Redakcja Rolna TVP

Z każdym kolejnym dniem paraliżu transportowego rosną straty na giełdach rolnych i to nie tylko w Europie. Kenijscy eksporterzy kwiatów, którzy 1/3 swojej produkcji wysyłają do Unii Europejskiej wyliczyli, że dziennie tracą aż ok. 4 milionów dolarów, a 5 tysięcy robotników zatrudnionych przez branże ogrodniczą ma przymusowy urlop!

Farmer Jack Kneppers prowadzi plantacje kwiatów w południowo-zachodniej Kenii. Z zapartym tchem śledzi informacje z europejskich lotnisk. Jak wielu innych czeka na wznowieniu transportów lotniczych. Poprzedni transport który wysłał nie zdążył wylecieć. A kolejny - 6 ton róż można już tylko zniszczyć.

Jack Kneppers - producent kwiatów, Kenia: tracimy ok. 35 tysięcy dolarów dziennie. A jeśli sytuacja się przedłuży to stracimy jeszcze jeden z najlepszych okresów w Hadlu z Europa. Przed Dniem Matki wysyłamy zwykle zwiększone transporty.

Nie ma dostaw z Kenii nie ma ofert na największej na świecie aukcji kwiatowej w Holandii. Wczoraj handel był mniejszy o kilkanaście procent, dzisiaj o kilkadziesiąt.

Marcel Classen - menadżer aukcji kwiatowej: spodziewamy się dostaw o ¼ mniejszych niż zwykle. Eksport też ucierpi, bo ok. 5 procent kupowanych u nas kwiatów zwykle wysłanych jest samolotami w dalsza drogę.

Na rynku najwięcej jest holenderskich tulipanów, bo one dowożone są samochodami, a hale gdzie zwykle królują kwiaty importowane, świecą pustkami.

Marcel Classen - menadżer aukcji kwiatowej: zatrzymane są dostawy z Afryki, Środowego Wschodu i Południowej Ameryki. To oznacza, że nie będzie przede wszystkim róż, ale także wielu letnich kwiatów.

Ucierpi na tym również mały biznes - mówią Holendrzy, bo trudno będzie zaopatrzyć się w najpopularniejsze gatunki kwiatów.

autor: Anna Katner
źródło: Redakcja Rolna TVP

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone