Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wokół domu | Praktyczne porady

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Wokół domu

Projektowanie zgodnie z naturą

kategoria: Wokół domu

Współczesna architektura bardzo często łączy w sobie elementy nowoczesne i tradycyjne. Te pierwsze wyraża przez skromne, czyste formy i stosowanie nowych technologii, drugie osiąga wykorzystując naturalne, znane od wieków materiały. O przykładach porozmawiamy z architektką Renatą Łaciną z Wrocławia

Decyzja o wyglądzie domu jednorodzinnego nie wiąże się dzisiaj z wyborem nowe czy stare. Nie każdy lubi skrajności. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w umiejętny sposób łączyć „ogień z wodą". Można przecież jednocześnie cenić realizacje Herzoga & de Meurona i zachwycać się starymi kurpiowskimi chałupami.

Kontrasty miłe dla oka

Dom wyróżnia prosta i skromna architektura. - mówi o swoim projekcie autorka - O jego urodzie decydują właściwe proporcje, a także kontrastowe połączenie faktur i kolorów.

Rzeczywiście dom architektki odbiega od często krzykliwej i chaotycznej architektury polskiej mieszkaniówki jednorodzinnej. Dach jest tradycyjny, dwuspadowy, a bryła została pozbawiona wszelkich upiększających dodatków. Budynek ma dużo okien otwierających go na część prywatną działki. Dominują dwie barwy wydzielające funkcje domu - biała w części mieszkalnej i szara w gospodarczej - garażowej.

Jednak naturalnego i ekologicznego charakteru budynek nabrał głównie dzięki zastosowaniu na elewacji drewna modrzewiowego przez co „miękko" wpisał się w otoczenie. Dość ciemne drewno zostało zestawione z białym i szarym tynkiem. Taka kontrastowa kompozycja naprawdę korzystnie wygląda - eksponuje urodę materiałów i tworzy spokojną bryłę domu.

Nie tylko bryła budynku

O ile aranżacja zieleni w ogrodzie jest już sprawą oczywistą, o tyle nadal zdarza się, że w projektach wciąż jeszcze bagatelizowany jest element zastosowanej nawierzchni. A przecież konsekwentną wizję domu, jego wyglądu, aranżacji jego wnętrza można i należy przenieść także na ścieżki komunikacyjne w ogrodzie i wokół domu. To obszar otwierający pole do popisu dla projektantów.

W przypadku domu pani Renaty, dzięki jej znajomości materiałów dostępnych na rynku, oszczędna konsekwencja projektu przejawiła się również w doborze i sposobie ułożenia tarasu i ścieżek ogrodowych. Przede wszystkim rodzaj i kolorystyka nawierzchni nawiązują bezpośrednio do monochromatycznej (szarej i białej) elewacji, które podkreślając swoim wyglądem charakter domu.

Naturalna kostka

Wybór tej nawierzchni był naturalną konsekwencją kształtu ogrodu. Ogród jest prostokątny, dominują w nim linie proste - tłumaczy Renata Łacina - Dlatego wybrałam Modenę w dwóch kontrastujących ze sobą odcieniach nero i granito, które współgrają z elewacją domu. Istotne było też to, że kostka ma naturalną, granitową posypkę.

Ścieżka i podjazd od frontu oraz część rekreacyjna na tyłach domu podkreślają podział aranżacji na dwie strefy - komunikacyjną i wolnego czasu. Zapewniło to funkcjonalność i porządek. Dom i ogród wzajemni e się uzupełniają tworząc harmonijną całość.

Prosty styl najlepszy

Posesja Renaty Łaciny kojarzy się dzięki temu z rozwiązaniami stosowanymi w krajach Skandynawii - to właśnie tamtejsza architektura i design charakteryzują się od wieków prostymi formami, wykorzystywaniem surowego drewna i innych naturalnych materiałów, jasnymi, czytelnymi kolorami. Styl skandynawski to jednak nie tylko kolor i forma, ale także funkcjonalność. W miejscu codziennego bytowania mieszkańcy powinni czuć się swobodnie i wygodnie. Dom i ogród mają stanowić azyl, własną oswojoną przestrzeń.

Taras to miejsce, gdzie spędzam najwięcej czasu, jeżeli tylko pogoda na to pozwala - podsumowuje architektka - Poranna kawa w tym miejscu ma wyjątkowy smak. To dla mnie najprzyjemniejsza chwila rozpoczynająca dzień.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone