Porady na wrzesień
To miesiąc obfitych zbiorów i pierwszych przygotowań ogrodu na nadejście zimy. Zbieramy gruszki, jabłka, śliwki. Owoce jabłoni zrywamy z szypułkami, pilnując, aby zbyt mocno nie uciskać ich palcami, a tym bardziej nie kaleczyć. Przy obfitym zbiorze warto przeprowadzić zbiór etapowy w miarę pełnego dojrzewania.
Warto pamiętać, iż przedwczesny zbiór obniża wartość smakową, zbyt późny z kolei skraca okres przechowywania. Jabłka najlepiej magazynować w piwnicach o odpowiednim stopniu wilgotności w temperaturze 1-5 stopni. Zgniłe lub zaschnięte owoce należy zdjąć i wraz z połamanymi i chorymi pędami spalić. Wrzesień to także czas zbioru winorośli.
Przed nadejściem chłodnych nocy i dni wskazane jest zebranie warzyw ciepłolubnych, pomidorów, cukinii, dyni, papryki. Krzaki pomidorów po zbiorze należy spalić. Na okres 2-3 tygodni przed zbiorem warto pobielić endywię zimową związując rozety.
Ze względu na fakt, iż wrzesień to miesiąc uprawy większości warzyw korzennych, należy pamiętać o spulchnianiu ziemi, odchwaszczaniu, obsypaniu marchwi. Pod koniec września zbieramy buraki ćwikłowe, selery, marchew. Miejsca po uprawach obsiewamy poplonami, najlepiej żyta i wyki.
Przez cały miesiąc, w odpowiednich okresach, rozpoczynamy sadzenie roślin cebulowych zimujących w gruncie. Przygotowujemy także miejsca nasadzenia młodych drzewek i krzewów poprzez głębokie spulchnianie gleby i mieszanie jej z obornikiem lub kompostem.
Pamiętajmy, że wrzesień to miesiąc pierwszych spadających liści, które chronią glebę przed opadami i promieniami słonecznymi, jak również stają się miejscem zamieszkania najróżniejszych zwierząt, dbających o rozkład materiału organicznego. Wobec tego należy zadbać o odpowiednie ich uprzątnięcie.
autor: Fiskars
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy