Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wokół domu | Praktyczne porady

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Praktyczne porady

Porady na sierpień

kategoria: Praktyczne porady , Fiskars

Sierpień to miesiąc intensywnych zbiorów, jak również przygotowań ogrodu do nowych nasadzeń i jesiennych porządków. Nie wolno zapominać o podlewaniu, oczyszczaniu grządek i usuwaniu chwastów.

Przez cały sierpień zbieramy warzywa i owoce: ogórki, pomidory, paprykę, cukinię, kabaczki, patisony. Kończymy zbiór cebuli i czosnku: cebulę dosuszamy w celu jej przechowania, a czosnek wykopujemy przed całkowitym zaschnięciem szczypioru. Nie zapominamy także o pielęgnacji boćwiny, kapusty, sałaty, kalafiorów, pomidorów - usuwamy niepotrzebne pędy, opryskujemy naturalnymi preparatami, ogławiamy ponad ostatnim gronem.

Stare i nowo posadzone truskawki pod koniec miesiąca zasilamy, gdyż wtedy zawiązują się pączki kwiatowe na kolejny rok. Po zbiorze malin wycinamy systematycznie owocujące pędy i niepotrzebne młode odrosty. Młode pędy skracamy do wysokości ok. 1 m. Pamiętamy, aby przy opadającym Księżycu prześwietlić drzewka: starsze skracamy o 1/3 głównych konarów.

Pod dojrzewające dynie, melony, arbuzy podkładamy kawałki tkaniny lub deseczkę (podkładkę), aby owoce nie leżały bezpośrednio na ziemi, gdyż przy intensywnych ulewach mogą zacząć gnić. Sierpień to także miesiąc zbioru kukurydzy cukrowej, którego dokonujemy w okresie 2 - 5 dni, kiedy to ziarno ma najwyższą wartość odżywczą i doskonały smak. Aby sprawdzić, czy ziarno jest wystarczająco dojrzałe, należy na nie nacisnąć paznokciem: jeśli wypłynie gęste mleczko, rozpoczynamy zbiór ułamując kolby przy nasadzie i nie zdejmując liści okrywających. Tak zebraną kukurydzę możemy przechowywać przez kilka dni w lodówce.

Zbieramy brokuły, niektóre odmiany śliwek, gruszek, jabłek, a w tym samym czasie uszczykujemy pasierby na winorośli - pod koniec miesiąca możemy zacząć ich zbiór.

Do połowy miesiąca, na wolnych miejscach po zbiorach, siejemy poplony: facelię, gorczycę, łubin, później już tylko wysiewamy żyto, rzepak jary i ozimy. Warto dodać, iż stosowanie poplonów jest szczególnie korzystne dla gleby, gdyż poprawia jej strukturę, uniemożliwia rozrost chwastów i uzupełnia w szereg składników mineralnych.

Pod koniec sierpnia możemy również sadzić rośliny cebulowe, jak: zimowity, cesarskie korony, krokusy, przebiśniegi, szafirki, piwonie, narcyze.

autor: Fiskars

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone