Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wokół domu | Praktyczne porady

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Praktyczne porady

Porady na listopad

kategoria: Praktyczne porady , Fiskars

Jeżeli odpowiednio wcześniej rozpoczęliśmy nasze przygotowania do zimy, to listopad będzie dla nas dużo spokojniejszy. Dokonujemy już ostatnich wysiewów i wszelkich działań porządkujących.

Jeszcze przed przyjściem mrozów wysiewamy marchew, pietruszkę, kończymy wysiew cebuli dymki i czosnku. Wszystkie drzewka i krzewy, w szczególności te najmłodsze, dobrze zabezpieczamy przed mrozem i szkodnikami. Sypiemy kopczyki, a w miarę spadku temperatury, poniżej zera, okręcamy pnie papierem falistym lub słomą.

Zabieramy się za zbiór ostatnich warzyw: białej, włoskiej i czerwonej kapusty, cykorii, brukselki. Tę ostatnią możemy też pozostawić w gruncie, podobnie jak pory, skorzonerę i pietruszkę. Konieczne jest także głębokie kopanie, zwłaszcza, gdy ziemia jest bardzo zachwaszczona. Glebę niezachwaszczoną głęboko spulchniamy, ale nie odwracamy. Zostawiamy w tzw. „ostrej skibie" - nie wyrównujemy, nie grabimy, tylko mieszamy z kompostem. Rozsypujemy mączkę bazaltową, dolomitową i kredę.

Nie wolno nam zapomnieć o usunięciu chorych pędów z krzewów róż, a następnie obsypaniu ich ziemią i okryciu słomą lub liśćmi. Wokół powojników okrywamy ziemię na szerokość ok. 1 m, a różaneczniki lekko związujemy i okrywamy gałęziami lub słomą.

Listopad to także czas, kiedy sadzimy żywopłoty z krzewów liściastych - na sadzenie krzewów iglastych i wiecznie zielonych jest już za późno.

autor: Fiskars

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone