Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wokół domu | Praktyczne porady

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Praktyczne porady

Porady na czerwiec

kategoria: Praktyczne porady , Fiskars

Początek miesiąca zaczynamy od wysiewu ogórków i papryki na jesienny zbiór, cykorii sałatowej do pędzenia w zimie i pietruszki naciowej na przezimowanie. Oczywiście pamiętamy o systematycznym odchwaszczaniu ogrodu. Podczas opadania Księżyca porcjami sadzimy żółtą i zieloną fasolkę szparagową.

Do połowy miesiąca sadzimy sałatę kruchą i masłową. W drugiej połowie miesiąca sadzimy wysiane rozsady brukselki i siejemy partie koperku. Liczne odmiany kalafiorów, brokuły wysiewamy zaś na rozsadniku.

Możemy zacząć już zbiór wczesnych warzyw: marchwi, kalafiora, kalarepy, grochu, kapusty białej oraz czerwonej. W sprzyjających okresach rozpoczynamy siew pomidorów na późny zbiór, oberżyny, melonów, arbuzów i dyń. Rosnące krzaki pomidorów pielęgnujemy uszczykując zbędne pędy. Poprzez ogławianie krzaków nad trzecim gronem, pozostawiając jeden liść, przyspieszamy owocowanie niektórych warzyw (melon, kabaczek, dynia, ogórek), jednocześnie hamując rozwój chwastów, ograniczając parowanie wody i podwyższając temperaturę gleby, co z kolei przyczynia się do wzrostu plonowania.

Od początku miesiąca zbieramy dojrzewające truskawki i poziomki. Czynimy to rankiem, gdy owoce są jeszcze bardzo jędrne. Unikamy natomiast zbioru podczas deszczu, ponieważ owoce wówczas szybko gniją. Zbieramy także czereśnie, wiśnie i porzeczki, kończymy zbiór rabarbaru.

Podczas licznych prac w czerwcu nie wolno nam zapominać o formowaniu korony młodych drzew - prawie naturalna korona to przewodnik otoczony 10-15 konarami odchodzącymi prawie poziomo. Odpowiednio szerokie kąty możemy osiągnąć umieszczając klamerki, a przy bardziej zdrewniałych pędach odginając je i przywiązując do palików wbitych w ziemię.

Od pierwszych dni miesiąca przerzedzamy zawiązki jabłek i gruszek. Pod koniec czerwca pamiętamy, aby założyć na dolną część pnia jabłonek opaski z papieru falistego o szerokości ok. 20 cm, w celu wyłapania gąsienic owocówki. Czerwiec to miesiąc, w których liczne szkodniki mogą pojawiać się w naszym ogrodzie. Dlatego też, gdy zauważymy np. mszyce wówczas opryskujemy rośliny 24 - godzinnym nastojem z pokrzywy z dodatkiem szarego mydła lub wywarem z piołunu.

Nie zapominamy także o pięknych kwiatach. Od pierwszych dni miesiąca wysadzamy cynie, begonie, pelargonie, petunie, aksamitki, stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki, malwy, naparstnice, dzwonki. Pamiętamy, aby usunąć przekwitłe kwiatostany kwiatów jednorocznych, dwuletnich i bylin.

W drugiej połowie czerwca, po zaschnięciu liści, wykopujemy cebule hiacyntów, szafirków, narcyzów i tulipanów, które odpowiednio zabezpieczamy przed słońcem i deszczem.

autor: Fiskars

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone