Szukaj w serwisie

Kategorie:

Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowa

Pomysł na gabion

Pomysł na gabion
Pomysł na gabion

Jak wykorzystać ozdobne kamienie w aranżacjach architektury ogrodowej? Idealnym pomysłem mogą okazać się gabiony, za pomocą których stworzymy wiele różnorodnych elementów dekoracyjnych.

Na pomysł skonstruowania kosza wypełnionego kamieniami wpadli pod koniec XIX wieku Włosi.

Początkowo stosowane były jako konstrukcje oporowe, ze względu na swoją masywność i stabilność. Używano ich także przy regulowaniu rzek, oraz na polach bitwy jako umocnienia i osłony przeciwko ostrzałowi. Gabiony to także trudna do pokonania zapora, o czym świadczy ich wykorzystywanie w charakterze wału przeciwpowodziowego.
Z czasem doceniono także ich wartość architektoniczną i zaczęto używać jako elementu architektury ogrodowej. A także w miejscach użyteczności publicznej, na przykład na autostradach. Dotychczas popularne były przede wszystkim we Włoszech i Niemczech. Od kilku lat również w Polsce zaczyna wzrastać ich liczba.

Dźwiękoszczelna ściana

Jednym z pomysłów na aranżację z wykorzystaniem gabionów może być ogrodzenie nimi swojej działki.

- Stosowane jako ogrodzenie, stworzą mur o potężnych właściwościach akustycznych, odgradzający naszą posesję od ulicy - mówi Tomasz Fidura z LEGI Polska. - Zwłaszcza, że istnieje możliwość dopasowania ich do terenów nierównych poprzez stopniowanie.

Jako ogrodzenie frontowe można wykorzystać Gabion LEGI, składający się z dwóch tradycyjnych krat połączonych podwójnym słupkiem. Dzięki temu konstrukcja jest masywna i wytrzymała. Gabiony można stosować samodzielnie lub uzupełnić na przykład o elementy drewniane.

Jak z klocków

Z gabionów możemy także skonstruować wiele elementów dekoracyjnych. Ich prostopadłościenny kształt pozwala na łączenie ze sobą i tworzenie bardziej złożonych konstrukcji. Najprostszymi będą meble ogrodowe - stolik, krzesło czy ławka. Nieco bardziej skomplikowanymi - altana. Albo fantazyjne kamienne schody, stworzone z kilku warstw koszy. Możemy też podzielić przestrzeń na naszej działce, stosując zbudowane z gabionów parawany.

Ciekawe efekty uzyskamy z połączenia surowości kamienia z kwiatami. Jest kilka możliwości. Po pierwsze, podobnie jak pergola, gabion posłuży jako wsparcie dla pnących roślin. Po drugie, zamiast wychodzącego z mody skalnika, otoczmy nimi klomby kwiatów, tworząc w ten sposób eleganckie kamienne donice.

Co do środka?

Gabiony możemy wypełnić nie tylko kamieniami czy żwirem. Korzystnym dla kieszeni pomysłem jest zastosowanie materiałów z recyklingu. Gruz betonowy, pokryty od zewnątrz kamieniem ozdobnym znakomicie spełnii swoją rolę. Warto przy tym pamiętać, że w metrze sześciennym mieszczą się maksymalnie od półtora do dwóch ton kamienia - nie są to zatem duże kwoty. Wystarczy odrobina fantazji i nasz ogród, dzięki kamiennym ozdobom, nabierze nowego charakteru.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone