Pompa do oczka wodnego - jaką wybrać?
Coraz częściej w pobliżu wolnostojących domów, które budujemy, pojawiają się oczka wodne. Mają one na celu urozmaicenie wyglądu naszego ogrodu, nawilżają powietrze w pobliżu oczka, można tam także zasadzić nietypową roślinność, hodować w nich niewielkie rybki, a w przypadku nieco większych oczek, spotkać nietypowego gościa w postaci kaczki lub żaby. Tworzą się w ten sposób miniekosystemy, które poprawiają stan środowiska, a nam pozwalają na codzienny relaks w unikalnych warunkach. Zwłaszcza wiosną i latem oczka wodne zyskują na wyglądzie i cieszą oko do późnej jesieni.
- Pompa do oczka wodnego - do czego służy?
- Jaka pompa do oczka wodnego - jakie parametry wziąć pod uwagę?
- Pompa wodna do oczka - rodzaje
- Co wspomaga działanie pompy?
Pompa do oczka wodnego - do czego służy?
W przypadku naprawdę niewielkiego zbiornika, jakim jest oczko wodne, trzeba koniecznie zamontować pompę wodną, która pozwoli odpowiednio natlenić wodę. Pompa taka jest też bardzo istotna w procesie samooczyszczania się naszego jeziorka. Zwłaszcza jeśli zamierzamy tam hodować, np. karasie ogrodowe, czy też inne zwierzęta wodne. Utrzymanie odpowiedniego zaopatrzenia w tlen oraz regularne czyszczenie oczka z nadmiaru glonów, to kluczowe zadania jakie przed nami się pojawią, abyśmy mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw, które daje oczko wodne. Także rośliny wodne, o ile zamierzamy takie hodować w pobliżu, czy też w samym zbiorniku, mogą być wrażliwe na warunki biologiczno-tlenowe tam panujące. Dobrze dobrana pompa pozwoli nam na utrzymanie równowagi w minisystemie przyrodniczym, który tworzymy we własnym ogrodzie.
Jaka pompa do oczka wodnego - jakie parametry wziąć pod uwagę?
Szukając odpowiedniego rozwiązania do właśnie projektowanego na terenie naszej posesji oczka wodnego, warto wejść na stronę: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/pompy-zatapialne.html. Znajdziemy tam kompleksowe rozwiązania dla niewielkich zbiorników wodnych, które pozwolą nam dobrać odpowiednie a także najbardziej efektywne urządzenia. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, a sam projekt zbiornika wodnego powinien być przygotowany przez specjalistów, którzy pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych, często kosztownych, błędów już na etapie początkowym. Parametry, jakie powinny nas interesować to, przede wszystkim: wydajność pompy mierzona w litrach na godzinę (l/h), wysokość podnoszenia wody (H max) oraz pobór mocy (W). Wydajność musi być dopasowana do wielkości zbiornika, wysokość podnoszenia wody informuje nas o tym, jak wysoko uniesie się strumień wody, co jest istotne w przypadku kaskad, fontann oraz niewielkich wodospadów, zaś pobór mocy dotyczy prądu, a jako że pompa pracuje przez osiem miesięcy w roku, ostateczny koszt energii, którą zużyjemy do zasilania urządzenia na pewno będzie dla nas istotny. Portfel nie jest z gumy i raczej się nie rozciągnie. Lepiej unikać tego typu niespodzianek.
Pompa wodna do oczka - rodzaje
Pompy, którymi będziemy zasilać nasze oczko wodne możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Są to pompy zewnętrzne i wewnętrzne. Najkrócej mówiąc pompy zewnętrzne znajdują się poza oczkiem wodnym i stamtąd wspomagają proces filtracji i napowietrzania wody, a pompy wewnętrzne są urządzeniami całkowicie zanurzonymi w wodzie, służącymi do jej napowietrzania i czyszczenia, a także - w bardziej zaawansowanych wersjach, mogą służyć do wytwarzania efektów dodatkowych, takich jak: strumienie czy kaskady. Te efekty napowietrzają także nasze oczko, a więc są jak najbardziej pożądane. Najprostsze pompy do oczek wodnych możemy nabyć już od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Oczywiście warto pamiętać, że lepsze jakościowo i bardziej wydajne produkty będą nieco droższe, ale ponieważ pompa jest jednak inwestycją na dłuższy czas, być może lepiej pokusić się o nowocześniejsze rozwiązania.
Co wspomaga działanie pompy?
W przypadku konkretnych decyzji trzeba pamiętać o tym, by wybrana przez nas pompa była dopasowana do naszych potrzeb, miała odpowiednio długi kabel, a także dobrą oś wirnika, najlepiej ceramiczną, gdyż pracuje ona o wiele ciszej oraz wydajniej niż oś metalowa. Nasza pompa powinna mieć też specjalną podstawę, dzięki której swobodnie będziemy mogli ją osadzić na dnie oczka, co pozwoli jej na stabilną pracę. Jeśli chcemy by woda uzyskiwała pewne kształty, podczas jej wypompowywania, warto zaopatrzyć się w urządzenie, posiadające możliwość montażu specjalnych nakładek. Nabywając pompę kupmy urządzenie z prefiltrem wykonanym z gąbki - zabezpieczy on je przed uszkodzeniem przez większe nieczystości, a także uchroni je przed zapychaniem. Czasami większy jednorazowy wydatek na początku pozwoli nam zaoszczędzić o wiele większe kwoty na uszkodzenia, których można uniknąć. Czasem warto zasięgnąć fachowej porady - tutaj, na przykład, Castorama, jeden z największych graczy na polskim rynku tego typu urządzeń, na pewno zaproponuje nam rozmowę z odpowiednio przeszkolonym pracownikiem konkretnego działu, który udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi na interesujący nas temat.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy