Szukaj w serwisie

Kategorie:

Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowa

Mała architektura ogrodowa

Mała architektura ogrodowa
Mała architektura ogrodowa

Altany, trejaże, artystyczne rzeźby i instalacje? Czemu nie! Idealny ogród to nie tylko odpowiednio dobrana kompozycja roślin, lecz także pomysłowa mała architektura. Elementy dekoracyjne, takie jak gabiony i pergole LEGI Polska z całą pewnością dodadzą klimatu każdemu ogrodowi.

System pergoli ozdobnych to rozwiązanie znane już od średniowiecza. Prawdziwą perłą architektury stały się jednak w epoce modernizmu, kiedy to w Europie i Stanach Zjednoczonych używano ich jako awangardowych ozdób.

Czym jest pergola?

W najprostszych słowach - to konstrukcja ozdobna, składająca się z podwójnego szeregu słupów oraz zadaszenia. Oprócz architektury ogrodowej znajduje zastosowanie w krajobrazie miejskim. Spośród różnych jej funkcji, najpopularniejszą i zdecydowanie najbardziej efektowną jest wsparcie dla pnących się roślin. Najciekawsze efekty wizualne można uzyskać poprzez wykorzystanie wisterii, winobluszczu, pnącej hortensji czy winorośli japońskiej.

Innym rozwiązaniem są gabiony. Są to elementy zdobnicze, najczęściej w kształcie prostopadłościennego kosza, wypełnionego kamieniami lub żwirem. Mogą służyć jako murki oporowe, parawany wewnątrz ogrodu czy tłumik hałasu, a także elementy użytkowe. Do ogrodów zawitały całkiem niedawno - wcześniej były stałym elementem architektury drogowej. Oprócz ozdobnego żwiru, do wypełnienia gabionu można użyć materiałów z recyklingu - na przykład gruzu.

Warto pamiętać, że ogród to nie tylko fantazyjna roślinność. Szereg niekonwencjonalnych rozwiązań, takich jak wymienione pergole, gabiony, a także trejaże czy kraty ogrodowe, sprawią, że wśród jesiennych barw, nasz ogród prezentował się będzie radośnie i okazale.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone