Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Koszenie trawnika - kosiarką czy kosą spalinową?

kategoria: Temat na czasie

Zadbany ogródek jest prawdziwą wizytówką każdego domu – nie tylko rośliny, krzewy czy drzewka ozdobne stanowią miłe dla oka urozmaicenie w ogrodzie, ale przede wszystkim równy i dobrze przystrzyżony trawnik. Porą wiosenną i letnią pojawia się konieczność jego regularnego koszenia, by wyglądał schludnie i zdrowo. Czym najlepiej jest kosić trawę w ogrodzie, i jakie kryteria warto brać pod uwagę?

Istotny wybór odpowiedniego urządzenia

Koszenie trawy może być bardzo przyjemnym zajęciem pod warunkiem, że w odpowiedni sposób wybierzemy urządzenie do koszenia. Istnieje kilka wytycznych którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniej kosiarki, głównie od wielkości terenu jaki zamierzamy porządkować, a także kwestia jego zagospodarowania – jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się dużo kwiatów, roślin czy drzewek, koszenie w tym obszarze może być problematyczne w przypadku wyboru np. dużej kosiarki. Pod uwagę warto również wziąć takie kryteria jak napęd urządzenia – kosiarki elektryczne nie produkują spalin, co jest ważne dla środowiska. Dodatkowo nie wszystkie są wygodne i poręczne w użyciu, a dodatkowo powodują sporo hałasu. Jeżeli mieszkamy na małym osiedlu z sąsiednimi domami w małej odległości, również ta kwestia powinna być dla nas priorytetowa.

Tradycyjna kosiarka elektryczna

Jedno z najczęściej wybieranych urządzeń do prac porządkowych w ogrodzie, doskonale sprawdza się na równym terenie o dużej powierzchni. Jest najczęściej bardzo wygodna w użytkowaniu i lekka, dzięki czemu każdy może bez problemu kosić nią trawę. Dodatkowo nie powoduje zbytniego hałasu, co na pewno docenią sami użytkownicy jak i sąsiedzi. Doczepiony kosz z tyłu kosiarki umożliwia zbieranie skoszonej trawy, jednocześnie pozwalając uniknąć konieczności grabienia trawy po skończonym koszeniu. Manewrowanie taką kosiarką jest bardzo proste głównie z powodu jej małych rozmiarów, co może być dodatkową korzyścią przy koszeniu trawy na dużych obszarach. Jednak jej minusem jest mała dokładność w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. między drzewkami, krzewami, czy przy klombach kwiatów – wówczas konieczne staje się ręczne wyrywanie lub skracanie trawy np. nożycami.

Kosiarka spalinowa

Inną alternatywą do koszenia trawy na ogrodzie jest kosiarka spalinowa, która jednak różni się znacznie od tradycyjnej kosiarki elektrycznej. Przede wszystkim jest o wiele cięższa i większa, ponadto napędzana benzyną zwyczajnie robi więcej hałasu. Zaletą użytkowania kosiarki spalinowej jest na pewno brak konieczności podłączania jej do prądu, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni w żaden sposób długością kabla przewodowego Bez względu na to, jakie paliwo do kosy spalinowej wybierzemy, będzie ona działać o wiele głośniej niż klasyczna kosiarka elektryczna. Kosiarka spalinowa sprawdzi się na dużych, ale mocno zaniedbanych terenach, gdzie zdążyły wyrosnąć twarde rośliny i wysoka trawa. Zapewnia dużą dokładność w koszeniu, ponieważ dysponuje o wiele większą mocą niż kosiarka elektryczna. Będzie bardzo wygodna na terenie, gdzie jest dużo krzewów i kwiatów, wokół których kosiarka elektryczna nie byłaby w stanie dokładnie wykosić trawy, a dodatkowo nie będzie dla niej stanowić problemu koszenie mokrej trawy, która często powoduje zapychanie się ostrzy kosiarki elektrycznej.

Co wybrać? Dobierz sprzęt do swoich potrzeb!

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia do koszenia trawy warto przede wszystkim ocenić swój ogród pod względem zarówno wielkości, jak i nachylenia terenu, a także ilości roślin wokół których również będziemy chcieli skosić trawę. Jeżeli zależy nam na wygodzie, i mamy ogród o stosunkowo równej nawierzchni bez żadnych zbędnych ozdób, to kosiarka elektryczna zda egzamin. Natomiast jeśli nasz ogród jest wymagający, trawa rosnąca w nim twarda i gruba, to kosiarka spalinowa będzie lepszym wyborem.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone