Szukaj w serwisie

Kategorie:

Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowa

Tutaj jesteś: Piękny ogród / Trawniki

Koszenie trawnika - czy może być perfekcyjne

kategoria: Trawniki
Koszenie trawnika - czy może być perfekcyjne
Koszenie trawnika - czy może być perfekcyjne

Na pewno widziałeś trawniki angielskie. Ich piekno zawsze jest doceniane przez tych którzy chociaż raz próbowali mieć taki sam trawnik. Niewątpliwie pielęgnacja trawników to pracochłonne zajęcie.

Kwiecień jest miesiącem, w którym należy rozpocząć systematyczne, cotygodniowe strzyżenie trawnika.Częstotliwość koszenia trawy musi uwzględniać również stopień nasłonecznienia trawnika. Trwaniki słabo nasłonecznione kosimy rzadziej. Koszenie trawników najlepiej przeprowadzać na trawie suchej (pozbawionej porannej rosy lub mokrych od deszczu).

Dwie metody koszenia trawnika

Piersza to koszenie z pozostawieniem trawy na trawniku. Zalegająca trawa niestety pogarsza estetykę i może wpływać na rozwój chorób grzybicznych. Taką metodę możemy oczywiście zastosować jeżeli kosimy trawę bardzo często a ucięte żdźbła są bardzo małe i po skoszeniu ich nie widać.

Druga metoda strzyżenia to koszenie kosiarką z koszem. Trawa jest zbierana do kosza który musimy co jakiś czas opróżniać. Czestotliwość opróżniania kosza zależy nie tylko od wielkości trawy którą kosimy ale też od rodzaju kosiarki. Dobre kosiarki posiadają noże które nie tylko tną trawę ale również mielą co ma wpływ na wypełnienie kosza.

Koszenie trawy wymaga od nas pozostawienie trawy odpowiedniej wysokości. W okresach których trawa rozpoczyna, kończy wegetację lub w okresach suszy wysokość trawy po koszeniu nie powinna przekraczać 4 cm. W okresie letnim wysokość można zmniejszyć. Jedynie trawniki słabo nasłonecznione powiniśmy kosić wyżej zapewniając odpowiednią wegetację dla trawy.

Miejmy też na uwadze fakt że częste strzyżenie trawy ale również odpowiednie nawożenie pozwala dobrze ukorzenić sie trawie co skutecznie zagłusza chwasty które chcąc niechcąc będą nam psuły wygląd trawnika. Po skończonym sezonie pozostawmy trawnik krótko obciety co zapewni nam przwidłowy wzrost w nastepnym roku.

Niektórzy próbują bagatelizować problem dobru odpowiedniej kosiarki do koszenia trawnika. Ważną cechą jest by kosiarka posiadała regulację wysokości koszenia. Umożliwi nam to zmianę wysokości pozostawionej trawy zależnie od pory roku i nasłonecznienia. Również odpowiednio wyprofilowany i trwały nóż sprawi, że żdźbła trawy bedą ucinane równo. Nierówno obcięta trawa ma skłonności do obsychania nierówności pozostałych po cieciu.

Wydawało by się, że koszenie trawnika to prosta praca. Niemniej jednak nieprawidłowe koszenie może sprawić, że długo nie bedziesz z jego wyglądu zadowolony. Jeżeli sobie nie poradzisz, na pewno znajdzieaz kogoś kto wie jak to zrobić.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone