Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Kosiarka spalinowa do trawy z napędem czy bez - którą wybrać?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Kosiarka spalinowa do trawy z napędem czy bez - którą wybrać?

Kosiarki napędzane silnikiem spalinowym powszechnie uważane są za lepsze od popularnych kosiarek napędzanych prądem. Jest wiele powodów takiego przeświadczenia. Przede wszystkim wygoda - kosiarka spalinowa nie potrzebuje źródła prądu, ani kabla, który przeszkadza podczas koszenia. To wpływa również na możliwość pracy w różnych miejscach.

Uważa się również, że kosiarki spalinowe są mocniejsze, bardziej wydajne i poradzą sobie nawet w trudnych warunkach pracy. Kiedy użytkownik zdecyduje się już na zakup kosiarki spalinowej staje przed kolejnym wyborem - wybrać model z napędem czy bez niego? O tym jakie są zalety i wady obu rozwiązań, a także, w jakich warunkach lepiej się sprawdzą, można przeczytać w dalszej części artykułu.

Kosiarka spalinowa z napędem - ułatwia pracę

Kosiarka spalinowa z napędem to rozwiązanie wygodne, gdy do skoszenia są duże połacie terenu, którego zróżnicowanie wymaga czasem koszeniapod górę. Wszystko dlatego, że ten rodzaj kosiarek sam się porusza. Jedynym zadaniem dla operatora jest nadawanie odpowiedniego kierunku. Prędkość poruszania nie jest duża - to tempo wolnego marszu - więc nie ma obaw, że straci się kontrolę nad urządzeniem, które spowoduje szkody lub zrobi komuś krzywdę.

Kosiarkę spalinową z napędem docenią szczególnie osoby, które nie mają za dużo siły, na przykład kobiety lub seniorzy. Obsługiwanie urządzenia jest proste, przyjemne i zdecydowanie mniej męczące od używania modeli bez napędu.

Wybierając kosiarkę spalinową z napędem trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, aby zdecydować się na model, który będzie jak najlepiej dostosowany do potrzeb i pracy, którą ma wykonać. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na regulację tempa, żeby dostosować pracę do prędkości chodu danego użytkownika, zwłaszcza jeśli z kosiarki korzysta więcej niż jedna osoba. Kolejna rzecz to tak zwany bieg jałowy. Warto mieć możliwość nie tylko zmniejszyć prędkość, ale całkowicie odłączyć napęd, aby na przykład precyzyjnie dociąć trawę w trudniej dostępnych miejscach. Działa to na zasadzie sprzęgła w samochodzie. Droższe modele posiadają również bieg wsteczny, który jeszcze bardziej poprawia wygodę użytkowania, bo pozwala łatwiej manewrować kosiarką. Na rynku dostępne są modele zarówno z napędem na przednią, jak i na tylną oś, ale nie ma to większego znaczenia w codziennym użytkowaniu.

Wady kosiarki spalinowej z napędem

Kosiarki spalinowe z napędem, obok niewątpliwych i licznych zalet, posiadają również pewne mankamenty, które dla niektórych użytkowników mogą być problematyczne. Podstawowym jest cena. Kosiarki z napędem, w swoich najprostszych wersjach potrafią być droższe o nawet kilkaset złotych od odpowiedników bez napędu. Te ostatnie można kupić w cenach porównywalnych do cen podstawowych egzemplarzy z napędem dopiero, gdy są z tzw. „wyższej półki". Jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup kosiarki wyższej klasy, to musi liczyć się z wydatkiem co najmniej 1500 zł - 2000 zł. Zakup droższej kosiarki opłacalny jest głównie wtedy, gdy faktycznie będzie się jej często używało.

Trzeba też pamiętać, że kosiarka z napędem sprawdzi się gorzej w miejscach, gdzie trzeba często manewrować, zawracać lub dojeżdżać w trudno dostępne miejsca. Jedyny powodem nie jest tylko napęd, ale również waga. Kosiarki spalinowe z napędem ważą najczęściej kilkadziesiąt kilogramów, co wpływa na trudnośćich używania. Najlepiej korzystać z niej na terenach o regularnych kształtach - wtedy pracuje najszybciej i najwydajniej. Trzeba jednak zaznaczyć, że wady kosiarki spalinowej nie wpływają na jakość jej pracy. Wynikają raczej z podejścia użytkownika i miejsce, w którym będzie się jej ewentualnie używać.

Kosiarka spalinowe bez napędu - do precyzyjnego koszenia

Kosiarki spalinowe bez napędu poruszają się za sprawą siły mięśni operatora. To z jednej strony wada, bo praca wymaga większego wysiłku i wytrzymałości. Z drugiej strony jednak tempo pracy jest idealnie dostosowane do osoby, która korzysta z kosiarki. Brak napędu, a także niższa waga sprawiają również, że kosiarką łatwiej się manewruje, więc sprawdzi się lepiej w ogrodach i terenach o nieregularnych kształtach lub z dużą liczbą przeszkód naturalnych. Wpływa na to również rozmiar samego urządzenia. Kosiarki bez napędu są o wiele mniejsze niż ich odpowiedniki z napędem.

Druga ważna zaleta kosiarek spalinowych bez napędu, to ich cena. Są po prostu tańsze, a dodatkowo mogą dochodzić do tego niższe koszty eksploatacji. Napęd w kosiarce jest kolejnym elementem, który może się popsuć, a także zużywa się w trakcie pracy, w związku z tym może generować dodatkowe wydatki na naprawy i konserwację.

Wady kosiarek spalinowych bez napędu to przede wszystkim bardziej wyczerpująca praca, a także dłuższy jej czas. To jednak jest uzależnione od rodzaju terenu, w którym się kosi. Kosiarka bez napędu z pewnością jednak gorzej poradzi sobie z dużymi trawnikami o stałych kształtach.

Kosiarka do trawy spalinowe z napędem czy bez - jeden z wielu parametrów

Napęd lub jego brak w kosiarce spalinowej to jeden z najważniejszych parametrów. Każdy z użytkowników powinien dobrze przemyśleć, kto będzie korzystał z urządzenia, w jakim terenie będzie pracować i jak często. Dzięki takiej analizie na pewno łatwiej będzie podjąć słuszną decyzję. Nie wolno również zapominać o innych parametrach kosiarek spalinowych do trawy. Moc i pojemność silnika, szerokość i regulacja wysokości koszenia, rodzaj zbiornika na trawę - to tylko kilka z nich. Warto zapoznać się z szeroką ofertą rynku - na przykład pod tym linkiem https://www.leroymerlin.pl/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-traktorki-kosy/kosiarki-spalinowe,a73.html - aby wybrać kosiarkę do własnego ogrodu z pełną świadomością i wiedzą. To daje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo udanego zakupu.


artykuł sponsorowany

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: Felecio
dn. 26.06.2017 godz. 15:35:28
ja preferuje z napędem ;)
Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone