Szukaj w serwisie

Kategorie:

Walka ze szkodnikami | Uprawa | Akcesoria działkowe | Rośliny

Tutaj jesteś: Na działce / Uprawa

Kompost ogrodowy

kategoria: Uprawa , Beata - Airstar

Kompost ogrodowy jest najpopularniejszą i najefektywniejszą formą materii organicznej wprowadzanej do gleby. Sporządzany jest z resztek roślinnych, włącznie z chwastami, z odpadów warzyw, skoszonej trawy, pozostałości po strzyżeniu żywopłotu, liści i niezdrewniałych odciętych pędów.

Można dodać trocin, słomy, siana, ściółki po małych zwierzętach domowych i obornika, ale nigdy nie dodaje się na przykład mięsa. Tajemnicą dobrego kompostu ogrodowego jest właściwy stosunek między różnymi składnikami : miękkie części roślinne oraz proporcjonalnie duża ilość rozdrobnionych części zdrewniałych. Wybór między pryzmą a skrzynią kompostową w dużej mierze zależy od ilości dostępnego świeżego materiału.

Jeśli jest go pod dostatkiem, lepsza jest pryzma, ale gdy ilość materiału jest ograniczona, lepiej stosować skrzynię kompostową. Z niewielkich pryzm nigdy nie otrzyma się dobrego kompostu. Skrzynię napełniaj jednorazowo : mieszanina szybko się zagrzewa i uzyskuje się najlepszy kompost.

Płynny nawóz

Warto uprawiać w kącie ogrodu kilka roślin żywokostu, a to w celu przygotowania zasobnego w składniki odżywcze płynnego nawozu. Umieść naręcze świeżych liści żywokostu w beczce lub zbiorniku z deszczówką na około 4 tygodnie, a następnie uzyskany płyn stosuj jako nawóz pod rośliny. Rozłożone liście można dodać do pryzmy kompostowej lub wykorzystać do nawożenia pomidorów.

Rozdrabnianie zdrewniałych i kolczastych resztek

Zdrewniałe lub kolczaste resztki roślin przed kompostowaniem należy rozdrobnić. gdzie jest to dopuszczalne, możesz spalić pędy, a popiół rozsypać na pryzmie.

autor: Beata - Airstar

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone