Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Kamień w ogrodzie

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Kamień w ogrodzie

Do przeszłości odeszły czasy, kiedy przydomowy ogród był zbiorowiskiem chwastów. Teraz wręcz wypada mieć dobrze zaprojektowany ogród, który jest miejscem wypoczynku po dniu pracy.

Zasadnicze znaczenie przy projektowaniu ogrodów mają ciągi piesze (ścieżki, chodniki, podjazdy) oraz woda. Woda jest jednym z najważniejszych elementów ogrodu, który może mieć różne formy: strumyka, oczka, stawu. Woda ma tchnąć życie w otaczający ją krajobraz. Góry, czyli bloki skał ze szczelinami są bardzo cennymi elementami kompozycji ogrodowej. Mogą występować od małych, pojedynczo ułożonych głazów lub w grupach. Kamienie mogą tworzyć groty lub tunele, lecz należy starać się, aby wszystko swoim wyglądem przypominało elementy przyrody występujące w naturze.

Wykonanie dekoracji w ogrodzie z prawdziwych skał jest trudne, skała do lekkich przecież nie należy i kosztowne, bo ścieżka z prawdziwego granitu jest droga.

Obecnie, nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie materiałów imitujących naturalne skały a jednocześnie łatwych w aranżacji. Takim materiałem są zaprawy betonowe COPSA.

Na zdjęciu widzimy pięknie stylizowany staw. Ściany otaczające wodę to sztuczne skały, które imitują naturalne głazy i kamienie. Kaskada wodna w formie wodospadu zapewnia stały ruch wody oraz stanowi dodatkowy element dekoracyjny. Zaprawy COPSA są tworzywem do kreowania fontann, kaskad, strumyków i oczek wodnych. Dzięki użyciu specjalnych powłok zabezpieczających, są odporne na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych.

Ścieżki są elementem dopełniającym kompozycję ogrodu. Najlepsze są wąskie i kręte, wytyczane swobodnie w taki sposób, aby idąc nimi można było oglądać najciekawsze zakątki ogrodu.

Droga wijąca się wśród skał i roślin może być brukowana, wykonana z mozaiki lub drewnianych belek.

Ciekawy efekt uzyskamy budując ścieżkę w technologii tłoczenia betonu za pomocą form. W ten sposób powstaje ogrodzenie, skały lub „kamienne" ścieżki, imitujące; kamień, łupek, płytki kamienne, płytki ceramiczne, cegły, kostkę kamienną lub drewno. Nawierzchnie te są trwałe i estetyczne a brak fugi eliminuje możliwość przerastania cegieł i płytek kamiennych przez mech i wynoszenie piasku przez mrówki. A jeżeli marzy nam się połączenie kamienia z drewnem? Nic prostszego. Piękna belka, którą widzimy na zdjęciu to barwiony beton, który do złudzenia przypomina drewniane podkłady kolejowe lub stare drewniane belki. Nadaje się na ścieżki, tarasy i stopnie schodów ogrodowych.

Oryginalnym rozwiązaniem jest połączenie w obrębie jednej nawierzchni różnych rodzajów materiału: betonu i drewna. Nawierzchnię wokół oczka wodnego można wykonać z imitacji kostki betonowej i bruku drewnianego. Ogrodzenie jest elementem całości, jaką tworzy dom i ogród, jest jego wizytówką. Często źle dobrane ogrodzenie drażni i psuje efekt wykończenia zabudowań. Pole do popisu podczas aranżacji ogrodzenia dają konstrukcje murowane. Nie należą one jednak do najtańszych.

Efektowny mur z piaskowca, niewymagający ogromnych nakładów finansowych można wykonać z zapraw COPSA. Imitacja wygląda jak prawdziwy piaskowiec. Jej zaletą jest koszt niższy niż w przypadku realizacji z prawdziwego piaskowca oraz trwałość i łatwość wykonania. Zarówno sadzawka jak i jej skalne otoczenie, oraz ogrodzenie - zostały wykonane przy użyciu zaprawy COPSAGUNIT. W realizacjach narażonych na stały kontakt z wodą takich jak: wodospady, oczka wodne, baseny używa się zaprawy COPSAGUNIT TXT 150.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone