Kalendarz księżycowy - ogród w zgodzie z naturą
Kalendarz księżycowy, według którego wielu ogrodników planuje wszelkie prace w ogrodzie, jest częścią biodynamiki – nauki opisującej wpływ faz księżyca na rozwój roślin, ale nie tylko. Zwolennicy biodynamiki dostrzegają silny związek pomiędzy procesami zachodzącymi na ziemi, a kosmosem. Sama nauka dotyczy nie tylko roślin i poszczególnych prac w ogrodzie, obejmuje również produkcję preparatów wzmacniających rośliny, poprawiających strukturę gleby czy likwidujących choroby i szkodniki.
Najogólniej rzecz ujmując, biodynamika - w odróżnieniu od rolnictwa tradycyjnego - nie skupia się na wydajności czy likwidacji szkodników i chorób za pomocą chemicznych preparatów, a stara się uzyskać optymalny możliwy plon i zmniejszyć populacje szkodników za pomocą ich naturalnych wrogów - ptaków i owadożerców oraz wzmacniając rośliny zgodnie z przekonaniem, że rośliny odporne, są wolne od chorób i wystarczająco silne – podobnie jak ludzie.
Ogrodnicy stosujący kalendarz księżycowy w uprawie roślin wychodzą z założenia, że siły przyrody - zamiast z nimi walczyć - należy wykorzystać do swoich celów. Zasada działania kalendarza opiera się na rocznym cyklu słońca i miesięcznym księżyca. Ten drugi okazuje się bardziej praktyczny w amatorskim prowadzeniu ogrodu, gdyż zmiany są stosunkowo łatwe do zaobserwowania na przestrzeni miesiąca. Co zatem mówi nam księżyc? Okazuje się, że niemało pod warunkiem, że będziemy wyczuleni na jego naturalny rytm. Przyjrzyjmy się bliżej jego poszczególnym fazom i zmianom w naszych ogrodach, które jest on w stanie wywołać.
Fazy księżyca i powiązane z nimi prace w ogrodzie
- Nów
Okres trwający 3 dni i obejmujący 1 dzień przed i 1 po nowiu. Doświadczenia ogrodników mówią, że w tym czasie rośliny są najsłabsze i należy pozostawić je bez żadnej ingerencji w ich naturalny rozwój. Ten czas można wykorzystać na wszelkie inne czynności, na przykład usuwanie starych pędów, odchwaszczanie czy inne prace porządkowe. Nów, a właściwie dzień poprzedzający, jest doskonały do zwalczania szkodników i chorób roślin.
- I i II kwadra
To czas, w którym - obrazowo mówiąc – księżyc rośnie. W przypadku pierwszej kwadry oświetlona zostaje połowa księżyca, natomiast druga kwadra trwa aż do momentu pełni. Ten czas wzrostu księżyca oznacza również wznoszenie się soków i sił witalnych roślin, a więc jest to znakomity moment na zasilanie i podlewanie gleby, sadzenie warzyw, drzew i krzewów oraz zbiór owoców. Zwolennicy biodynamiki uważają, że owoce lub zioła zebrane w tym czasie są bardziej soczyste, maja najwyższą wartość odżywczą i dłużej się przechowują. W pierwszej i drugiej kwadrze czasie nie powinno się zbyt intensywnie przycinać drzew i krzewów, ponieważ może to spowodować nadmierny wyciek soków.
- Pełnia
Podobnie jak w przypadku nowiu, dzień poprzedzający moment pełni i jeden dzień po niej uważane są za najbardziej newralgiczne dla roślin, więc należy się powstrzymać od nadmiernych ingerencji w ich rozwój. Teraz możemy zwalczać szkodniki i nawozić rośliny. Jest to także dobry moment na wysianie niektórych warzyw: pomidorów, marchwi, cebuli czy rzodkiewki.
- III i IV kwadra
Trzecia i czwarta kwadra to pozostały czas - od pełni do nowiu, kiedy księżyca ubywa i staje się on niewidoczny. Uznaje się, ze teraz - zgodnie z naturalnym rytmem - życiodajne soki roślin opadają, a w związku z tym jest to pora na ewentualne przycinanie roślin. Również teraz mamy dobry czas na sadzenie i przesadzanie drzew, ponieważ w tym okresie system korzeniowy jest najsłabszy, a więc rośliny szybciej się regenerują po przesadzeniu w nowe miejsce – w przypadku przesadzania należy je przeprowadzić raczej w III kwadrze, ponieważ kolejne dni przynoszą już bardzo intensywny rozwój korzeni. Naruszenie go w IV kwadrze może odbić się niekorzystnie na całej roślinie. Jesienią pomyślmy o zbiorach w III i IV kwadrze – tych przeznaczonych do przechowywania zimą (marchew, pietruszka, seler, jabłka) – zebrane w tej części miesiąca dłużej zachowają świeżość.
Oczywiście stosowanie się do wskazówek kalendarza księżycowego jest jedynie fragmentem całej filozofii naturalnego związku życia w ogrodzie z kosmosem. Ogromne znaczenia ma przygotowanie gleby, nawożenie odpowiednio przygotowanym kompostem i naturalnymi preparatami oznaczonymi w biodynamice cyframi 500 - 508 oraz wiedza z zakresu upodobań i właściwości samych roślin, które zamierzamy uprawiać. Odpowiedni ich dobór może wzmocnić lub osłabić wzrost, przyciągnąć lub odstraszyć szkodniki, a także rozprzestrzenić lub zatrzymać choroby roślin.
Ciekawostki biodynamiczne
- Gospodarstwa stosujące kalendarz księżycowy ominęła choroba wściekłych krów.
- Dni poprzedzające Wielkanoc maja fatalny wpływ na nasz ogród. Nie należy w tym czasie wykonywać żadnych prac.
- Jeżeli obok cebuli posadzimy czosnek, pozbędziemy się z ogrodu nornic.
- Orzech włoski nie toleruje sąsiedztwa żadnych roślin – wszystkie sadzone w jego pobliżu wyginą bądź - w najlepszym razie - czeka je słaby wzrost.
- Jeżeli nasz ogród atakują mszyce, sadźmy miętę – nie lubią jej zapachu.
- Niektóre rośliny w sadach przyspieszają dojrzewanie owoców (na przykład mniszek lekarski, wrotycz).
- Winorośl posadzona przy wiązie i morwie, wspinająca się po pniach tych drzew, daje lepszy smak winogron, zaś posadzona przy leszczynie i kapuście – zamiera
Czy warto zatem zadawać sobie trud dostosowania się do wielu zasad kalendarza księżycowego? Można w te zasady wierzyć lub nie, niemniej naturalne metody uprawy roślin na pewno nikomu nie zaszkodzą, a zamiana nawozów chemicznych na kompost czy obornik będzie z korzyścią dla całego ogrodu. Podobnie jak zastosowanie własnoręcznie wykonanych preparatów do wspomagania roślin (na przykład gnojówka z pokrzyw czy inne wywary i wyciągi). Sceptykom, zwłaszcza tym, którzy dopiero zakładają ogród, kalendarz księżycowy na pewno pomoże usystematyzować i wyznaczy kolejność wszystkich prac ogrodowych.
Więcej o tym jak wykorzystać kalendarz księżycowy w ogrodzie na http://www.leroymerlin.pl/wideo/ogrod/kalendarz-ksiezycowy-w-ogrodzie,e4475,l1487.html
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: