Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Jesień w warzywniku przydomowym, jakie prace musimy wykonać?

kategoria: Temat na czasie

Jesień to nie tylko zbiór owoców i warzyw. To także przygotowanie ziemi pod uprawy wschodzące na wiosnę. Ogarnij ogród, zanim nadejdą mrozy i zasiej wszystko to, co ma urosnąć, gdy minie zima. Na początku września możemy jeszcze zasiać rzodkiewkę do jesiennego (tegorocznego) zbioru. Pogoda jest jeszcze sprzyjająca, aby posiana o tej porze rzodkiewka mogła nam dać plony jeszcze w tym roku. Nasiona innych warzyw wysiewamy, aby plony wzeszły następnej wiosny.

Jakie warzywa siejemy jesienią?

Do połowy września na przezimowanie i wiosenny zbiór możemy wysiać nasiona buraków liściowych. Starajmy się umieszczać nasionka w rozstawie 40x15 cm. O tej porze wysiewamy również szpinak w rozstawie 10x20 cm oraz roszponkę w rozstawie 3x15 cm. Jeśli chcemy cieszyć się na wiosnę rabarbarem, młodą cebulką, szczypiorem i siedmiolatką ogarnij ogród od połowy września do połowy października.

W tym celu przygotowujemy glebę na posadzenie cebulki dymki. Sadzimy ją nieco gęściej, aniżeli robiliśmy to wiosną. W połowie miesiąca dzielimy kępy szczypiorku, siedmiolatki oraz karpy rabarbaru i sadzimy je w równych odstępach od siebie.

Jakie czynności wykonujemy we wrześniu w warzywniaku?

We wrześniu kończą się zbiory warzyw tzw. ciepłolubnych. Zatem ogarnij ogród i zbierz ostatnie ogórki, paprykę, pomidory, kabaczki, patisony, kawony, melony, oberżynę. Cebulę wyrywamy najpóźniej w połowie września. W innym przypadku może się zacząć proces gnicia. Jeszcze przez cały miesiąc będziemy cieszyć się zbiorami brokułów średniowczesnej kapusty i letnie kalafiory.

Jeżeli mamy brukselkę, ogławiamy ją, usuwając wierzchołkowe pędy, ale przed tym zabiegiem muszą być na całej łodydze zawiązane główki. Fasolę i bób zbieramy na ususzenie. Suche ziarna wykorzystamy na zimowe obiady oraz do zasiania ich wiosną na kolejny zbiór.

Co robić we wrześniu z endywią?

Endywię zaczynamy bielić właśnie we wrześniu. Ogarnij ogród z endywią wybielając ją stopniowo, w zależności od potrzeb, gdyż wybielone liście (dzieje się to około 2-3 tygodnia od zabiegu) należy od razu zjadać. Zielone liście do jedzenia się nie nadają. Wybielone liście nie mogą być przechowywane, gdyż tracą na wartości i smaku.

Do wybielania wybieramy rozety w pełni wyrośnięte. Unosimy je do góry, zbierając w pęczek i w połowie wysokości związujemy sznurkiem. Po zawiązaniu zielone liście zmienią barwę na żółtą i właśnie te żółte liście, czyli wybielone zbieramy do jedzenia. Wiązanie endywii wykonujemy w pogodne dni, by roślina nie była wilgotna. Taki stan mógłby spowodować gnicie liści i żaden by się nie wybielił. Gdy podniesiemy i zwiążemy endywię, podsypujemy ją lekko ziemią.

Kiedy rozpoczynamy zbiory warzyw korzeniowych?

Zbiór warzyw korzeniowych takich jak:

  • marchew

  • pietruszka

  • buraki

  • seler

wykonujemy pod koniec września. Ogarnij ogród z tych warzyw, zanim nadejdą zimne noce, by ich korzenie nie przemarzły. Nie wszystkie będą nadawać się do przechowywania na zimę. Musimy zwrócić uwagę na to, aby były one dobrze wyrośnięte i zdrowe. Rozwidlone lepiej od razu wykorzystać na surówkę lub danie gorące. Wszelkie uszkodzone warzywa korzeniowe również trzeba przeznaczyć na zjedzenie ich w pierwszej kolejności. Liście tych warzyw także musimy przejrzeć. Zdrowe rzucamy na górę z kompostem, natomiast objęte zmianami chorobowymi musimy spalić. To bardzo dobry sposób na walkę z chorobami roślin uprawnych.

Więcej informacji przeczytamy w sieci na portalu ogrodniczym Ogarnij Ogród, gdzie znajdziemy wiele cennych rad na temat jesieni w warzywniku.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone