Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Jaką pilarkę łańcuchową wybrać do prywatnych celów?

kategoria: Temat na czasie

Pilarka łańcuchowa nie jest urządzeniem podstawowym w wyposażeniu każdego garażu, aczkolwiek jej obecność z pewnością przyniesie więcej korzyści aniżeli szkód. Niektórzy domownicy podczas prac ogrodowych nigdy nie używali tego typu sprzętu, a po jego zakupie nie wyobrażali sobie już więcej bez niego funkcjonować.

Urządzenie to, choć kojarzy się jedynie z lasem i wycinką drzew, wcale nie jest stworzone tylko do tych celów. Decydując się na zakup takiej piły nie wiemy dokładnie, jaki wybrać model, typ silnika czy długość i rozmiar prowadnicy.

W jakim celu używa się pilarek łańcuchowych?

Całe urządzenie składa się z silnika będącego w obudowie, który służy do napędzania łańcucha po podłużnej prowadnicy w kształcie owalu. Łańcuch nie jest skonstruowany jak chociażby ten, którego używamy w rowerach, a to ze względu na umieszczane na ogniwach ostrza, biegnące pod odpowiednim kątem.

Podstawowym zadaniem tego typu sprzętu jest wycinka drzew. Oczywiście, wielkość drzewa, które możemy ściąć zależy w dużej mierze od mocy piły oraz od długości prowadnicy, jednak niemal każda “łańcuchówka” poradzi sobie z drzewem dużo precyzyjniej i szybciej niż piła ręczna. Trzeba przyznać, że urządzenie to zdaje egzamin nie tylko w lesie, ale również w ogrodzie. Jesienną lub zimową porą świetnie spisuje się w podcinaniu suchych gałęzi drzew i krzewów.

Co ciekawsze, po wymianie ostrza piły na diamentowe, sprzętem ciąć możemy nawet materiały budowlane z betonu czy żeliwa.

 

Rodzaje pilarek łańcuchowych

Ludzie oczekują sprzętu dobranego idealnie pod swoje zamiary. Nic więc w tym dziwnego, że także pilarki łańcuchowe dzielą się na kilka rodzajów. Podział ten jest uwarunkowany głównie sposobem napędu. Wyróżniamy trzy podstawowe typy silnika. Pierwszym z nich jest silnik spalinowy. Zasilany jest mieszanką paliwową i świetnie nadaje się do pracy z dala od domu. Trzeba przyznać, że silniki spalinowe posiadają już mocniejsze sprzęty, przez co całość jest bardzo masywna.

Następnym typem silnika jest ten o charakterze elektrycznym. To świetne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na wycince drzew, a jedynie na podcinaniu gałęzi. Całe urządzenie jest dużo lżejsze, a także cichsze, jednak nie gwarantuje bardzo wysokiej mocy. Sprzętem będącym pośrodku jest pilarka akumulatorowa. Wagą i mocą zbliżona do wersji elektrycznej, jednak dystans, który można z nią przejść, nie jest zależny od długości kabla.

Podstawowe informacje o doborze łańcucha

Piły o niestandardowych rozmiarach mogą posiadać inny typ łańcucha. Dobór tego elementu uwzględnia się na podstawie trzech wytycznych, a mianowicie podziałki łańcucha tnącego, grubości ogniw prowadzących oraz ich ilości.

Pierwszy czynnik zapisywany jest w calach i określa odległość między osiami pierwszego i trzeciego nita. Grubość ogniw jest najczęściej podana w milimetrach i mówi nam o wymiarze szerokości ogniwa chowającego się w rowku prowadnicy. Ostatni czynnik to po prostu długość łańcucha pilarki i dostosowujemy go względem długości naszej prowadnicy.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone