Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

O trawnik warto zacząć dbać już przed sezonem wiosennym. Właściwie kiedy tylko stopnieje śnieg, a tego w tym roku w Polsce nie było zbyt dużo, można zorientować się, w jakiej kondycji jest trawnik i rozpocząć odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, od których zależeć będzie, jak będzie prezentował się trawnik na wiosnę i latem. Ponieważ ocieplenie klimatu dotyka również Polskę, można zakładać, że zabiegi pielęgnacyjne w tym sezonie będzie można rozpocząć szybciej niż zwykle.

  1. Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę
  2. Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja
  3. Dosiewanie trawy na wiosnę
  4. Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

Czas rozpoczęcia zabiegów pielęgnacyjnych warunkuje oczywiście pogoda. I śnieg nie jest tutaj jedynym wyznacznikiem. Chodzi również, a właściwie przede wszystkim, o przymrozki, które mogą skutecznie zniweczyć wszystkie wykonane działania. Do pracy w ogrodzie można ruszać dopiero w momencie, kiedy nie istnieje już właściwie ryzyko przymrozków poniżej -5 stopni Celsjusza. Oczywiście w tym czasie nie powinno być już także opadów śniegu, a sama gleba nie powinna być przemarznięta. Jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, można przystąpić do pracy - jest to najczęściej końcówka marca w centrum kraju lub połowa kwietnia w chłodniejszych rejonach.

Wstępne koszenie trawy nie jest konieczne, jeśli trawa została nisko skoszona jesienią i nie zdążyła już odrosnąć przed znaczącym spadkiem temperatury. Jeśli jednak trawnik nie został prawidłowo (albo w ogóle) skoszony, a liście traw mają więcej niż 8 centymetrów pierwsze koszenie przed rozpoczęciem dalszych zabiegów jest niezbędne. Pojawia się bowiem dość spore ryzyko, że źdźbła trawy zostały opanowane przez pleśń śniegową, której trzeba się pozbyć. Aby to zrobić, należy wyjątkowo nisko przyciąć trawę, a także usunąć z trawnika wszystkie ewentualnie leżące na nim stare, pożółkłe lub zgniłe liście. 

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

Wertykulacja to jeden z najważniejszych wiosennych zabieg. Polega ono na pionowym nacięciu darni. Chodzi o to, aby usunąć źdźbła trawy, ale nie te zaatakowane przez pleśń (do tego niezbędne jest koszenie), tylko te, które są po prostu martwe. Dzięki temu pojawia się miejsce na nowe, młode liście. Wertykulacja, najprościej rzecz ujmując, służy więc przygotowaniu terenu pod jak najbardzieje efektywne rozkrzewianie się darni. Do wykonania tego zabiegu czasami wystarczą ostre grabie, jeśli jednak trawnik jest duży (ma więcej niż 100 m2) lepiej sięgnąć po elektryczny lub spalinowy wertykulator. Do mniejszych ogrodów producenci przygotowali także ręczne wertykulatory. Po nacięciu trawnika wystarczy dokładnie wygrabić stare źdźbła i je usunąć. Nie ma powodów do obaw, jeśli powierzchnia trawnika się nagle znacząco zmniejszy. To naturalny efekt procesu wertykulacji, który przynosi zawsze pozytywne skutki.Wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzie możesz znaleźć tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html

Dosiewanie trawy na wiosnę

Dosiewanie trawy o zabieg, który jest potrzeby szczególnie w przypadku, gdy na darni pojawiła się pleść śniegowa, którą trzeba było usunąć razem ze źdźbłami. We wszystkich tych miejscach, w których trawa zanikła, koniecznie jest dosianie specjalnej mieszanki trawnikowej, która umożliwia regenerację darni. Można jej użyć także po wertykulacji, jeśli w jej efekcie usunąć trzeba było znaczną część dotychczasowej darni. Dzięki życicy trwałej zawartej w mieszance, trawa bardzo szybko wschodzi, ale aby to było możliwe, trzeba najpierw odpowiednio przygotować teren, na którym ma dojść do wysiewu. Chodzi przede wszystkim o to, aby wzruszyć ziemię, dokładnie ją wyrównać i dopiero w trzeciej kolejności wysiać nasiona. Zalecana ilość to 30-35 g/m2 podłoża. Cały trawnik zaś można obsiać mieszanką w dawce 20 g/m2 powierzchni murawy. Odpowiednie mieszanki kupić możesz w Castoramie: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/rosliny-i-materialy-siewne/nasiona/trawy.html

Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Odpowiednie nawożenie trawnika na wiosnę również stanowi element podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Przed rozsianiem pierwszego lepszego nawozu warto jednak wykonać analizę zawartości substancji odżywczych w glebie oraz ocenę jej pH. W zależności od tych wyników lepiej będzie można dobrać odpowiedni do potrzeb trawnika środek. Można będzie wtedy również ocenić, czy potrzebne jest wapnowanie. Oczywiście nie ma obowiązku wykonywania takiego badania. Bez szczegółowych danych lepiej jednak nie eksperymentować na własną rękę. W takiej sytuacji należy sięgnąć po nawóz wieloskładnikowy rozsiewany za pomocą siewnika. urządzenie to gwarantuje równomierne rozprowadzenie preparatu po całej powierzchni darni. Następnie wystarczy podlegać murawę i czekać na efekty.  Te zadowalające to wzmocnienie trawy i osiągnięcie przez nią ok. 8 cm wysokości. W tym momencie należy skosić ją na wysokość 4-5 cm, a po tygodniu na docelową wysokość 3 cm. Na tym etapie kończy się podstawowa, wiosenna pielęgnacja trawnika.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone