Szukaj w serwisie

Kategorie:

Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowa

Jak wykorzystać płoty i maty wiklinowe w ogrodzie?

Jak wykorzystać płoty i maty wiklinowe w ogrodzie?
Jak wykorzystać płoty i maty wiklinowe w ogrodzie?

Wiklina to naturalny, bardzo plastyczny materiał, od lat wykorzystywany do tworzenia rozmaitych przedmiotów codziennego użytku oraz ozdób. Jest bardzo lekki, a jednocześnie wytrzymały. Ponadto jego cena nie należy do najwyższych. Wszystko to sprawia, że produkty z wikliny cieszą się niesłabnącą popularnością a asortyment wyrobów jest naprawdę szeroki. Są to chociażby wiklinowe płoty i maty. W jaki sposób możemy wykorzystać je w ogrodzie? Oto kilka podpowiedzi.

Ogród to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas niemal o każdej porze roku- zimą może nieco mniej, ale jednak. Chcemy, by panowała tu spokojna atmosfera i często chronimy się przed wścibskim wzrokiem sąsiada. Niezależnie od tego, czy posiadamy niewielki, czy też sporych rozmiarów ogród, dbamy o to, by przestrzeń ta była uporządkowana i miła dla oka. Sadzimy drzewa, krzewy, kwiaty, zakładamy warzywnik, tworzymy altany lub paleniska z grillem. Doskonałym uzupełnieniem tego wszystkiego będą płoty wiklinowe oraz wiklinowe maty. Czym są i jakie maja zastosowanie w ogrodzie? Przekonajmy się poniżej.

Wyroby z  wikliny do ogrodu

Płoty wiklinowe i maty wiklinowe to jedne z wielu wyrobów z wikliny, a więc wierzbowych gałązek, odpowiednio przygotowanych tak, by z łatwością można było z nich wyplatać poszczególne elementy. Ponadto wiklina może występować zarówno w kolorze naturalnym, jak i być barwiona. Dzięki dużej plastyczności można z niej wykonać niemal dowolny przedmiot i kształt. Jest na tyle trwała, że z powodzeniem wykonuje się z niej nawet meble. Produkty wiklinowe są także odporne na warunki zewnętrzne i przy właściwej pielęgnacji nawet w ogrodzie posłużą kilka dobrych sezonów. Do jednych z najpopularniejszych wyrobów wiklinowych, mających zastosowanie w ogrodzie, należą płoty i maty wiklinowe.

Maty wiklinowe- ich zastosowanie w ogrodzie

Maty wiklinowe to różnych rozmiarów siatki, wyplecione najczęściej z niekorowanych gałązek wierzby w kolorze jasno lub ciemnobrązowym, niekiedy występujące także w innych kolorach. Gałązki te połączone są ze sobą cienkim drucikiem, tworząc solidną i trwałą matę, która dzięki temu, że jest produktem naturalnym, doskonale wpisze się w aranżację każdego ogrodu, dodając mu niesamowitego uroku.

Maty wiklinowe możemy wykorzystać na różne sposoby. Jednym z nich jest skuteczna osłona przed wzrokiem wścibskich sąsiadów bądź też oddzielenie nieestetycznie wyglądającej strefy gospodarczej w ogrodzie. Montaż maty jest bardzo prosty- należy przymocować ją za pomocą drutu bądź plastikowych spinek do istniejącego ogrodzenia- na przykład siatki bądź płotu. Najlepiej, jeśli wymiar maty będzie zbliżony do wymiarów ogrodzenia tak, by całość wyglądała estetycznie. Wiklinowa mata może stanowić także bok drewnianej wiaty, dzięki czemu osłonimy się od wiatru i deszczu. Dodatkowo możemy puścić po niej różnego rodzaju pnącza, dzięki czemu stworzymy przytulny kącik do miłego spędzania wolnego czasu w ogrodzie. Mata doskonale sprawdzi się również jako osłona na balkonie bądź tarasie- dzięki temu, że jest przewiewna, zapewni dostęp świeżego powietrza oraz odpowiednią ilość światła.

Płoty wiklinowe w ogrodzie

Podobnym produktem jest płot wiklinowy. Od maty wiklinowej różni się przede wszystkim tym, że prócz siatki z wikliny, dodatkowo wzmocniony jest on drewnianą, impregnowaną ramą, dzięki czemu jest on sztywny i może być on mocowany jako oddzielny element, bez konieczności montażu na ogrodzeniu. Wiklinowe płoty także występują w różnych rozmiarach, wśród nich są także i te niewielkie, służące chociażby do oddzielenia części rabatowej od trawnika. Nieco większe służą do zabezpieczenia warzywniaka przed zwierzętami domowymi, bądź też rabat z kwiatami od wiatru. To także doskonały materiał do ukrycia miejsc gospodarczych, jak na przykład koszy na śmieci lub kompostownika- w estetyczny sposób zakrywamy te miejsca, jednocześnie zapewniając dostęp powietrza. Pojedyncze płotki mogą stanowić także podporę pod pnącza bądź możemy na nich zawiesić lekkie doniczki z kwiatami, tworząc ciekawą, ogrodową aranżację.

Widzimy więc, że zarówno płoty, jak i maty wiklinowe możemy wykorzystać na wiele sposobów. To zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne wyroby do każdego ogrodu, bez względu na jego wielkość i styl, w jakim został on urządzony.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone