Jak wkopać basen stelażowy w grunt - praktyczny poradnik krok po kroku
Możliwość kąpieli w upalny dzień nie musi wiązać się koniecznością wyjazdu na plażę czy kąpielisko miejskie. Baseny stelażowe to doskonała alternatywa dla osób, które cenią sobie wygodę i dobrą zabawę w granicach własnej działki. Takie rozwiązanie spełnia potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Jak wkopać basen stelażowy w ziemię, i na jakie istotne kwestie zwrócić szczególną uwagę?
Od czego zacząć?
Baseny stelażowe można usadowić zarówno na powierzchni ziemi, jak i wkopać go w jej głąb – wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli zamierzamy skorzystać z tej drugiej opcji, to podstawową kwestią będzie zapoznanie się z planami instalacji, które przebiegają pod powierzchnią naszej działki.
Ważną kwestią pozostaje również sprawdzenie poziomu wód gruntowych. W niektórych przypadkach, gdy wody podziemne są zlokalizowane bardzo wysoko w ziemi, wykopanie dołu na baseny stelażowe będzie bardzo ryzykowne, a nawet niemożliwe. W takich przypadkach konieczne jest wybudowanie dodatkowego systemu odwadniającego i drenażowego, co może generować kolejne koszty.
Przygotowanie podłoża na basen – kwestia priorytetowa!
Kolejnym krokiem po wykopaniu dołu na basen stelażowy jest odpowiednie utwardzenie dna niecki. Wyłożenie jej specjalnym materiałem może być mało skuteczne, dlatego najlepiej sprawdza się wybetonowanie. Takie rozwiązanie zapobiega niekontrolowanemu osiadaniu gruntu, a także gromadzeniu się wód.
To, co odróżnia proces przygotowania niecki pod basen stelażowy wkopany w ziemię od tego tradycyjnego, jest to, że nie ma konieczności umieszczania dodatkowych warstw zabezpieczających dno i ścianek przed wodą, bo taką ochronę zapewnia konstrukcja basenu stelażowego.
Za takim basenem przemawia również fakt, że woda z niego będzie spuszczana przez pompę, a nie, jak w przypadku klasycznych basenów, przez rury do kanalizacji. Kiedy basen stelażowy jest już w swoim docelowym miejscu, możemy również pokusić się o jego stylowe zabudowanie – często wykorzystuje się do tego panele drewniane. Można też obmurować całość, na przykład płytkami.
Wybór basenu stelażowego a jego jakość
Wkopanie basenu stelażowego w ziemię, nawet przy najwyższej dbałości o szczegóły, nie będzie się opłacało, jeżeli nie postawimy na wysoką jakość - zarówno basenu, jak i budulców. Niemniej jednak warto sugerować się przede wszystkim opiniami oraz informacjami społeczności o producencie. Pomocny w wyborze będzie również ten wpis: https://poradnik-budowlany.pl/czym-sie-kierowac-wybierajac-basen-stelazowy-do-ogrodu/.
Cena za taki produkt również może wiele w tej kwestii podpowiedzieć – im mniej sprawdzone źródło i niższa cena, tym większa szansa na to, że będziemy żałować zakupu. Jeżeli chodzi o baseny stelażowe, sprawdzać należy przede wszystkim materiały, jakich użyto do produkcji, jak również informacji odnośnie zastosowanego stopu żelaza. Producenci często dodają informację o możliwości wkopania basenu stelażowego w ziemię, a konkretne modele są do tego bardziej przystosowane niż pozostałe.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy