Jak określić odczyn gleby w ogrodzie?
Kupując rośliny do ogrodu często możemy spotkać się z informacją, że dany gatunek potrzebuje do odpowiedniego wzrostu odczynu kwaśnego, lub wręcz przeciwnie zasadowego. W przypadku uprawy w donicach lub skrzyniach, jesteśmy w stanie wypełnić je gotowym podłożem o konkretnym pH, dostępnym w sklepach ogrodniczych. Sytuacja komplikuje się, kiedy roślinę chcemy posadzić wprost do gruntu, a nie mamy pojęcia jaki odczyn ma gleba w naszym ogrodzie
Czym jest odczyn pH i po co go sprawdzać?
Na początku zróbmy sobie małą powtórkę z chemii i przypomnijmy czym jest odczyn pH. W przypadku gleby jest to jej właściwość będąca stosunkiem stężeń jonów wodorowych i wodorotlenkowych, wyrażonym za pomocą skali punktowej o wartościach od 1 do 14. W przypadku wyniku poniżej 7, mamy do czynienia z glebą kwaśną, natomiast powyżej 7 z zasadową. Odczyn gleby jest jednym z najważniejszych jej parametrów. Tylko w ziemiach lekko kwaśnych i obojętnych są w stanie rozwijać się dobroczynne dla roślin mikroorganizmy. Takie podłoże zawiera też zazwyczaj więcej składników mineralnych i dlatego stanowi najlepsze środowisko dla większości gatunków kwiatów i krzewów sadzonych w ogrodach. Istnieją oczywiście również rośliny, które lepiej czują sięw glebach mocno kwaśnych, jak wrzosy czy różaneczniki oraz takie które zdecydowanie wolą ziemie zasadowe, jak większość roślin skalnych.
Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie?
Pierwszym i najbardziej dokładnym sposobem zadania odczynu gleby jest zaniesienie próbki do najbliższej okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo wysoka miarodajność wyników, niestety będzie trzeba na nie dość długo poczekać. W dodatku jest to opcja najbardziej kosztowna, a należy pamiętać, że pojedyncza próbka nie wystarczy, aby stwierdzić jaki jest odczyn gleby w całym ogrodzie. Na drugim końcu skali zarówno pod względem skuteczności jak i ceny znajdują się popularne papierki lakmusowe. Za ich wykorzystaniem przemawia duża dostępność (kupimy je nawet w aptece) i niewielki koszt. Niestety odczyt wyniku polega na ocenie koloru na jaki zabarwia się papierek, a ta może okazać się zbyt subiektywna, by można ją było uznać za miarodajną.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy