Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Wydarzenia

Jak określić odczyn gleby w ogrodzie?

kategoria: Wydarzenia

Kupując rośliny do ogrodu często możemy spotkać się z informacją, że dany gatunek potrzebuje do odpowiedniego wzrostu odczynu kwaśnego, lub wręcz przeciwnie zasadowego. W przypadku uprawy w donicach lub skrzyniach, jesteśmy w stanie wypełnić je gotowym podłożem o konkretnym pH, dostępnym w sklepach ogrodniczych. Sytuacja komplikuje się, kiedy roślinę chcemy posadzić wprost do gruntu, a nie mamy pojęcia jaki odczyn ma gleba w naszym ogrodzie

Czym jest odczyn pH i po co go sprawdzać?

Na początku zróbmy sobie małą powtórkę z chemii i przypomnijmy czym jest odczyn pH. W przypadku gleby jest to jej właściwość będąca stosunkiem stężeń jonów wodorowych i wodorotlenkowych, wyrażonym za pomocą skali punktowej o wartościach od 1 do 14. W przypadku wyniku poniżej 7, mamy do czynienia z glebą kwaśną, natomiast powyżej 7 z zasadową. Odczyn gleby jest jednym z najważniejszych jej parametrów. Tylko w ziemiach lekko kwaśnych i obojętnych są w stanie rozwijać się dobroczynne dla roślin mikroorganizmy. Takie podłoże zawiera też zazwyczaj więcej składników mineralnych i dlatego stanowi najlepsze środowisko dla większości gatunków kwiatów i krzewów sadzonych w ogrodach. Istnieją oczywiście również rośliny, które lepiej czują sięw glebach mocno kwaśnych, jak wrzosy czy różaneczniki oraz takie które zdecydowanie wolą ziemie zasadowe, jak większość roślin skalnych.

Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie?

Pierwszym i najbardziej dokładnym sposobem zadania odczynu gleby jest zaniesienie próbki do najbliższej okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo wysoka miarodajność wyników, niestety będzie trzeba na nie dość długo poczekać. W dodatku jest to opcja najbardziej kosztowna, a należy pamiętać, że pojedyncza próbka nie wystarczy, aby stwierdzić jaki jest odczyn gleby w całym ogrodzie.  Na drugim końcu skali zarówno pod względem skuteczności jak i ceny znajdują się popularne papierki lakmusowe. Za ich wykorzystaniem przemawia duża dostępność (kupimy je nawet w aptece) i niewielki koszt. Niestety odczyt wyniku polega na ocenie koloru na jaki zabarwia się papierek, a ta może okazać się zbyt subiektywna, by można ją było uznać za miarodajną.

Najbardziej optymalnym pod względem ceny i funkcjonalności rozwiązaniem jest obecnie pH metr, zwany również kwasomierzem. Jest to urządzenie, które spotkać możemy w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to miernik mechaniczny, który nie wymaga zasilania elektrycznego. Składa się on z sondy, którą należy umieścić w próbce gleby oraz skali, która wskazuje wartość liczbową. Urządzenie to jest w swoich pomiarach bardziej dokładne niż badanie za pomocą papierków lakmusowych, jednak nadal jego miarodajność może pozostawiać sporo do życzenia i nie spełni on oczekiwań najbardziej wymagających ogrodników. Dla nich lepszym rozwiązaniem będzie pH metr elektroniczny. Ten rodzaj kwasomierzy jest nieco droższy od swojego mechanicznego odpowiednika, posłuży nam za to wiele lat, a jego używanie jest znacznie wygodniejsze niż w przypadku pozostałych sposobów. W przeciwieństwie do papierków lakmusowych i pH metrów mechanicznych, kwasomierz elektroniczny nie wymaga pobierania próbki do osobnego pojemnika i rozrabiania go z wodą. Wystarczy wsunąć sondę w ziemię w wybranym miejscu ogrodu i po chwili odczytać wynik na wyświetlaczu. Mierniki tego typu często wyposażone są również w funkcje dodatkowe, takie jak pomiar wilgotności, temperatury czy nasłonecznienia dzięki czemu są bardzo użyteczne i uniwersalne.  Oprócz wyżej wymienionych sposobów istnieje również tak zwana metoda domowa sprawdzania odczynu gleby. Polega ona na przygotowaniu dwóch próbek gleby wymieszanej z wodą, z których do jednej wlewa się ocet, a do drugiej sypie sodę oczyszczoną. Jeżeli spieni się próbka z dodatkiem octu, oznacza to, że mamy do czynienia z glebą zasadową. W przypadku pojawienia się piany w próbce z sodą, ziemia ma pH kwaśne. Gdy w obu próbkach nie zauważymy żadnej reakcji, prawdopodobnie odczyn podłoża jest obojętny. Ta metoda jest jednak bardzo niedokładna i nie zaleca się jej stosować w przypadku sadzenia roślin o dużych wymaganiach.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone