Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Czy donice ogrodowe to dobry pomysł do Twojego zielnego azylu?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Czy donice ogrodowe to dobry pomysł do Twojego zielnego azylu?

Urządzając swój własny ogródek, bardzo często mówimy na temat wykopania oczka wodnego, lub usypania skalniaka. Jednym z ostatnich krzyków mody, jest przycinanie drzewek w stylu bonzai. Ale cały czas mowa jest o wsadzaniu roślin bezpośrednio do gruntu. Czy postawienie na drewniane donice we własnym ogrodzie rzeczywiście okaże się bardzo dobrym pomysłem?

Wyobraźmy sobie, że właśnie wchodzimy za metalowe ogrodzenie. Jesteśmy na całkiem sporej posesji, na której stoi również przytulny, chociaż także całkiem nowy dom. By się do niego dostać musimy pokonać krętą dróżkę, która została wykonana na bazie wkopanych w ziemię kamieni polnych. Na pewno nie jest to zwykła kostka brukowa lub żwirek. Zapowiada się ciekawie prawda? Kolejnym krokiem w naszej przygodzie jest mijanie pięknie obsadzonych kwiatów, krzewów i roślin. Przechadzając się tą ścieżką, która wije się na trawniku, na którym od czasu do czasu coś rośni, może faktycznie nie zobaczymy nic szczególnego. Ale jeżeli tę samą scenerię przerzucimy na pięknie obsadzone rośliny w drewnianych donicach, to może nam się przez moment wydawać, że faktycznie wchodzimy niemalże do jakiegoś pięknie zadbanego ogrodu botanicznego.

Rośliny idealne do dużych donic drewnianych

Wiadomo jest, że na ogrodzie, a dokładniej na sadzeniu wszystkich roślin powinniśmy się znać. Ale nie od razu Kraków zbudowano, więc spokojnie możemy wszystkiego po kolei się uczyć. W końcu doświadczenia nabierzemy jedynie poprzez częste praktykowanie jakiejś czynności, w tym przypadku nauki sadzenia roślin.

Dlatego dowiedzmy się jakiego rodzaju krzewy, kwiaty, a także drzewka idealnie będą nadawały się do wielkich donic ogrodowych, które nie tylko mogą rosnąć w takich warunkach, ale również będą prezentowały się niezwykle efektownie. Zacznijmy zatem przede wszystkim od forsycji, którą na pewno wszyscy kojarzymy jako krzew zwiastujący nadejście wiosny. Pięknie kwitnący na żółto krzew, możemy postawić w takim miejscu, w którym z pewnością będziemy chcieli cieszyć oko podczas pierwszych dni wiosny. Jest ona całkiem odporna, a także wyróżnia się bardzo szybkim przyrostem. Z jednej strony możemy pozwolić jej, żeby rosła tak jak chciała, ale coraz częściej preferuje się jej odpowiednie formowanie. Może zatem powstać żółta równo przycięta kula.

Innym ciekawym krzewem, a właściwie drzewkiem, które można trzymać w donicy. Jest magnolia. Pięknie kwitnące drzewko najczęściej na jasnoróżowo lub biało. Chociaż pojawiają się także okazy, które kwitną na żółto. Początkowo drzewko jest idealne do donicy, ponieważ nie rośnie w zawrotnym tempie. Kwitnie już w czasie późniejszej wiosny. Zaletą są nie tylko przepiękne kielichy, ale również słodki zapach, który się z nich uwalnia.

Jeśli chcemy mieć piękny kwiat, który będzie nam kwitł przez dłuższy czas, to wtedy warto zakupić do naszego zielonego azylu hortensję. Na pewno będziemy z niej bardzo zadowoleni. Krzew ten jest wieloletni, dlatego nie trzeba martwić się corocznym sadzeniem. Na pewno będzie pięknie prezentował się w dużych drewnianych donicach postawionych blisko trawy.

Fantastycznie wtapiając się w zielone tło, będziemy mogli podziwiać prawdziwe pąki drobnych kwiatków. Hortensja występuje w kilku odmianach, dzięki czemu możemy w naszym ogrodzie swobodnie bawić się wieloma kolorami.

Jeżeli bardzo cenimy sobie oryginalne ubarwienie krzewów ozdobnych, do doskonałą propozycją na pewno będzie w takim przypadku berberys. Jego widok może nas zachwycać niemalże przez cały rok. W związku z tym nie ma co się dziwić, że jest on bardzo popularnym osobnikiem występującym w naszych ogrodach. Dodatkowym walorem na pewno jest to, że praktycznie nie ma żadnego problemu z jego formowaniem. Oczywiście później obsadzony w drewnianych donicach, najczęściej występuje w formie kształtnej kuli.

Często zwolennicy obsadzania roślin w donicach poszukują nieco orientalnych odmian roślin. Wtedy doskonałym pomysłem będzie klon palmowy. Te bordowe drzewko, które również można doskonale formować, idealnie pasowałoby do tej wspomnianej wcześniej ścieżki. Z pewnością tutaj byśmy mogli czuć się, jakbyśmy podróżowali nie po naszej posesji, ale przynajmniej po kilku strefach klimatycznych jednocześnie.

Czy donice ogrodowe to dobry pomysł do Twojego zielnego azylu?

Donice do ogrodu

Gdy już zrobiliśmy mniej więcej rozeznanie, jakie rośliny idealnie będą nadawały się do naszego ogródka, to jednocześnie nie pozostaje nam nic innego, jak ostateczne stwierdzenie, które donice sprawdzą się u nas najlepiej. Na pewno do niewielkich kwiatów, które chcemy postawić na parapecie lub umieścić na najniższym poziomie, sprawdzą się prostokątne doniczki. Ale gdy będziemy chcieli w donicach umieścić już spore krzewy, wtedy warto postawić na bardzo duże, doniczki przypominającym swoim kształtem beczkę. Wiele propozycji można znaleźć między innymi tutaj http://ogrodolandia.pl/donice-drewniane. Interesującą propozycją są także donice, które jednocześnie zawierają drewnianą pergolę. W ten sposób nasz ogród może zostać jeszcze dodatkowo upiększony kwitnącymi pnączami lub winoroślami. W takim ogrodzie nie będziemy mogli narzekać na nudę.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: wiola
dn. 07.02.2017 godz. 14:27:43
takie donice wyglądają super w ogrodzie lub na tarasie
Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone