Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Rynek ogrodniczy | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Co siać w tunelach foliowych w maju i czerwcu? Podpowiadamy!

kategoria: Temat na czasie

W maju i czerwcu większość ogrodników ma już za sobą pierwsze zbiory. Pod tunelami foliowymi trwa sadzenie roślin, które zbierane będą jesienią. Przestrzegając kolejności sadzenia, możesz cieszyć się plonami przez niemal cały rok.

Maj w tunelach foliowych – czas na pomidory!

W maju, gdy na zewnątrz panują już dodatnie temperatury, pod tunelem foliowym tworzą się idealne warunki do uprawy roślin ciepłolubnych. Po zebraniu nowalijek, przygotuj ziemię pod plon główny. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu foliaka, optymaldnym podlewaniu oraz kontrolowaniu stanu roślin i gleby. Maj jest okresem lęgowym wielu agrofagów. Upewnij się, że siatki na owady (moskitiery) nie są uszkodzone i szkodniki, podczas wietrzenia namiotu, nie dostaną się do środka. Gdy gleba będzie już przekopana i odpowiednio odżywiona, zacznij wypełniać wolną przestrzeń nasionami i rozsadami. W maju możesz przeznaczyć tunel na pomidory oraz zasiać i wprowadzić rozsady bakłażana, papryki, cukinii, ogórków i bazylii.

Czerwiec w tunelach foliowych

W czerwcu ogrodnicy zbierają efekty swojej kilkumiesięcznej pracy, niezmiennie pielęgnują rośliny, wietrzą tunele foliowe oraz sadzą w nich nowe odmiany. To dobry czas na sadzenie roślin, które mają krótki czas wegetacji, aby można je było zebrać jesienią. Dla wielu warzyw i owoców może być już zbyt późno. Po przekopaniu i dokarmieniu gleby, w zwolnionych miejscach umieść ogórka, koper włoski i ogrodowy, buraka ćwikłowego, kabaczka, sałatę łodygową, rzeżuchę, fasolkę szparagową i endywię. W czerwcu możesz bez obaw uprawiać różnorodne zioła, bo większość posiada krótki okres wegetacji. Unikaj nadmiernego zagęszczenia plonu. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu tunelu foliowego, aby nie doszło do przegrzania. Stale kontroluj obecność „nieproszonych gości”. Możesz też powoli zacząć przygotowywać rozsady na zimę, np. sałaty zimowej, jarmużu i szpinaku.

Jaki tunel ogrodowy wybrać?

Nie musisz inwestować w profesjonalne tunele foliowe i szklarnie, by cieszyć się obfitymi plonami przez (niemal) cały rok. Do przydomowych zastosowań idealnie nadają się proste szklarnie foliowe. Znajdziesz je m.in. w ofercie firmy Dollo.pl - polskiego producenta tuneli foliowych. Za wysokiej jakości, wielosezonowy tunel foliowy o wymiarach 2 × 3 m zapłacisz nieco ponad 300 zł. Oczywiście możesz zdecydować się na znacznie wytrzymalszy tunel z poliwęglanu. Jego żywotność sięga nawet 25 lat! Jednak ceny tuneli ogrodowych z poliwęglanu zaczynają się od 1500 do 2000 zł, a to dla wielu osób już poważna inwestycja. Jeśli uprawiasz lub zamierzasz uprawiać rośliny amatorsko czy hobbystycznie, tylko na użytek własny (dla siebie i rodziny), w zupełności powinien wystarczyć Ci „zwykły” tunel foliowy. Najważniejsze, by kupić namiot o stabilnej, stalowej, malowanej proszkowo konstrukcji, z folią wykonaną z trwałego, odpornego na promienie UV materiału. Przy prawidłowej eksploatacji i konserwacji, taki tunel foliowy będzie spełniać swoją rolę przez wiele sezonów.

zdjecie
Tunel foliowy o wymiarach 2 × 3 m

Dlaczego kolejność siania i sadzenia roślin w tunelach foliowych jest tak ważna?

Zachowanie prawidłowej kolejności uprawiania roślin pod tunelami foliowymi wpływa na optymalne wykorzystanie stosunkowo niewielkiej powierzchni w środku oraz na dobrą kondycję plonu. Przestrzegając zalecanej kolejności siania i sadzenia, od wiosny do jesieni zmieścisz się z uprawą dwóch gatunków roślin w tym samym miejscu. Przedplonem mogą być m.in. cebula dymka, szpinak, rzodkiewka, rzodkiew, kalarepa, kapusta wczesna, kalafior wczesny, koper i sałata. Po zebraniu plonu, w to samo miejsce możesz zasiać rośliny ciepłolubne. Pamiętaj, by nie sadzić po sobie tych samych gatunków, ponieważ zwiększa to ryzyko rozwoju chorób i grzybów.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone