Kategorie:
Pielęgnacja ogrodu | Nawierzchnie | Rośliny | Trawniki | Narzędzia ogrodnicze | Ogrodzenia i bramy | Architektura ogrodowa5 kroków do doskonałego trawnika z inteligentnym robotem koszącym Husqvarna
Zadbany i gęsty trawnik to ozdoba ogrodu. Jego pielęgnacja jest czasochłonna, wymaga wiedzy i szeregu systematycznie wykonywanych czynności, przez co nie zawsze udaje się go utrzymać w dobrej kondycji. Niewłaściwa pielęgnacja i zaniedbania mogą błyskawicznie zniweczyć poniesiony nakład pracy i funduszy. Jak przywrócić murawie doskonały wygląd i dlaczego robot koszący Ci w tym pomoże?
Zły stan trawnika - co jest powodem?
Zdrowy trawnik jest zielony, gęsty, bez pożółkłych końcówek trawy, wolny od mchu, chwastów i grzybów. Jeżeli Twoja murawa nie posiada chociaż jednej z tych cech, oznacza to, że nie jest w idealnej kondycji. Powodów może być wiele, m.in.: nieprawidłowa pielęgnacja, nieodpowiednia gleba, szkodniki żerujące w ziemi czy choroby trawnika wynikające z zaniedbań.
Żółknięcie czy wysychanie trawnika to częsty problem wynikający z niewystarczającego nawodnienia lub niedostatecznego nawożenia. Brak azotu sprawia, że trawa traci swój zielony kolor, a jej końcówki żółkną. Jeżeli problem dotyczy tylko końcówek, to zwykle jest to wina nieostrych noży kosiarki, które rozrywają źdźbła trawy zamiast ją ciąć.
Szczególnie uciążliwym problemem jest mech. Pojawia się, gdy trawa nie może optymalnie rosnąć, widoczne są też coraz większe jej ubytki. Mech szybko się rozrasta i wypiera trawę. Przyczyną jego pojawienia się mogą być: zły terminarz koszenia trawy, zbyt rzadkie i za niskie cięcie, błędy w podlewaniu (stojąca woda), ale także nieregularne oczyszczanie (grabienie) trawnika z liści i innych pozostałości, czy brak nawożenia. Chwasty pojawiają się zwykle na osłabionym i źle pielęgnowanym trawniku, a zwłaszcza, gdy nie jest on systematycznie nawożony i strzyżony.
Regeneracja trawnika w 5 krokach
Problemów z pielęgnacją trawnika jest wiele i mogą mieć różne podłoże. Zwykle jednak wynikają z niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego regenerację trawnika warto zacząć od najprostszych, ale kluczowych czynności - regularne koszenie, cykliczne nawożenie, prawidłowe podlewanie oraz wertykulacja i aeracja na wiosnę.
Trzeba jednak pamiętać, że pielęgnacja trawnika to zajęcie czasochłonne i wymagające niekiedy nie lada wysiłku i fachowej wiedzy. Warto ułatwić sobie pracę i oszczędzić czas na te bardziej wymagające czynności niż koszenie trawnika. Jak? Wybierając robota koszącego Automower®, który skosi trawnik za Ciebie bez Twojego zaangażowania, dostosowując czas i cykl koszenia do warunków atmosferycznych i tempa wzrostu trawy.
Regularne koszenie jest kluczowe
Jednym z podstawowych i najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na ogólny stan trawnika, jest koszenie. Tylko wykonywane regularnie i najlepiej na jednakową wysokość sprzyja zdrowemu wzrostowi i krzewieniu się trawy. Ogranicza także rozwój mchu oraz chwastów. Najlepiej kosić często, ścinając niewielkie przyrosty trawy (maksymalnie ⅓). Jednak w praktyce systematyczne strzyżenie jest problematyczne, ponieważ nie zawsze jest na to czas i ochota czy sprzyjająca pogoda.
Niezastąpionym ogrodowym pomocnikiem w pielęgnacji trawnika jest robot koszący Husqvarna. Obsługuje trawniki o każdej powierzchni i na zróżnicowanym terenie. Efektem jego pracy jest nie tylko doskonale skoszony, soczyście zielony trawnik , ale także widoczna w ciągu kilku tygodni znacząca poprawa jego kondycji. Jak to możliwe? Husqvarna zaprojektowała kosiarkę automatyczną z myślą o użytkowniku i jakości trawnika - aby samodzielnie kosiła i w najlepszy możliwy sposób dbała o murawę. Znakiem rozpoznawczym produkowanych od ponad ćwierć wieku robotów Automower® jest wiedza i rozwiązania oparte o najnowsze technologie dostosowane do aktualnych oczekiwań i potrzeb posiadaczy ogrodów.
- Dowiedz się więcej na temat kosiarek automatycznych Husqvarna
Dlaczego kosiarka automatyczna poprawia kondycję trawnika?
Robot koszący poprawia stan trawnika, ponieważ regularnie strzyże trawnik. Kompaktowy Automower® 305 , przeznaczony do mniejszych ogrodów (obszar roboczy 600 m²) może pracować nawet w czasie deszczu, ścinając drobne przyrosty trawy, której ścinki spadają na glebę, zamieniając się w organiczny nawóz bogaty w azot. Ostre jak brzytwa, dwa obracające się w obu kierunkach noże precyzyjnie i na jednakową wysokość przycinają trawę, bez jej strzępienia. Losowy tryb poruszania się po ogrodzie nie pozostawia nieskoszonych fragmentów, śladów wyjeżdżonych kół ani pasów tak charakterystycznych dla tradycyjnych kosiarek pchanych.
Automower® 305 kosi nawet na wzniesieniach o nachyleniu do 40% i automatycznie pokonuje wąskie przejścia o szerokości od 60 cm, aby dotrzeć w każde miejsce. Co więcej, robot do trawnika wyposażony jest w funkcję systematycznego koszenia wąskich przewężeń oraz czujnik pogody, który dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych, odpowiednio go skracając w czasie suszy lub po szczycie sezonu, gdy trawa nie rośnie tak intensywnie. Inteligentny Automower potrafi także wyrównać różnice w wysokości murawy, kosząc po spirali w miejscu, gdzie wykryje wyższą trawę. Posiada także czujnik mrozu - automatycznie przerywa harmonogram pracy, chroniąc trawnik przed uszkodzeniem.
Robot Automower® 305 można obsługiwać za pomocą smartfona (funkcja Automower® Connect@Home) dzięki łączności Bluetooth (zasięg do 30 m). Umożliwia to zaplanowanie harmonogramu pracy, wysyłanie polecenia uruchamiania/zatrzymywania bądź aktualizację ustawień maszyny.
Innym modelem robota do pielęgnacji średniej wielkości trawnika, do obsługi rozległych i wymagających terenów (do 1600 m²) jest Automower® 315X. Efektywnie kosi trawę na wzniesieniach o nachyleniu do 40% i pokonuje wąskie przejścia (od 60 cm). Posiada tryb koszenia po spirali, zegar pogodowy oraz fabrycznie wbudowaną funkcję Automower® Connect, GPS, reflektory LED, gumowy zderzak oraz designerską obudowę, charakterystyczną dla serii X-line. Automower® Connect daje wiele możliwości - od śledzenia maszyny w przypadku kradzieży, poprzez zdalną kontrolę z każdego miejsca na świecie za pomocą smartfona (łączność GSM), aż po integrację robota z systemami Smart Home.
Roboty koszące Husqvarna dzięki regularnej pracy gwarantują doskonałe efekty pielęgnacji trawnika - trawa jest zawsze równo przystrzyżona, nawożona ścinkami, przez co krzewi się i gęstnieje. Staje się niczym soczyście zielony kobierzec, wolny od mchu i chwastów. Rezultaty widoczne są już po kilku tygodniach. Dodatkowo łączymy przyjemne z pożytecznym - dzięki pracy robota zyskujemy średnio kilka godzin wolnego czasu w tygodniu, który możemy przeznaczyć na bardziej wymagające czynności niż koszenie trawnika lub spędzić czas z rodziną delektując się idealnie skoszonym trawnikiem.
- Poznaj więcej zalet robotów koszących Automower® Husqvarna
Jeżeli nie wiesz, jaki model robota koszącego będzie odpowiedni do Twojego ogrodu, odwiedź Autoryzowanego Dilera Husqvarna. Listę salonów znajdziesz bez trudu na stronie producenta. Przedstawiciel po wizji lokalnej ogrodu zarekomenduje optymalne rozwiązanie, a jeśli zechcesz profesjonalnie wykona instalację, skonfiguruje robota i przeprowadzi krótki instruktaż z jego obsługi. Dodatkowo Autoryzowani Dilerzy zapewniają serwis, przechowanie maszyny poza sezonem oraz dostęp do oryginalnych części i akcesoriów Husqvarna.
Pamiętaj o właściwym podlewaniu
W pielęgnacji murawy, zwłaszcza w okresie intensywnego jej wzrostu niezwykle istotne jest właściwe nawadnianie trawnika. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy słońce nie operuje zbyt intensywnie. Należy unikać nawadniania wieczorem (sprzyja rozwojowi grzybów) lub, gdy świeci słońce (kropla wody działa jak soczewka skupiająca promienie słoneczne przez co powstają poparzenia).
Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników, np. warunków pogodowych, rodzaju trawnika czy gleby. Zbyt częste może powodować gnicie i ubytki trawy, pojawienie się mchu, zaś niewystarczające - usychanie. Zwykle optymalne jest podlewanie co kilka dnia, ale w czasie upałów nawet codziennie. Za odpowiednie nawodnienie przyjmuje się wilgotność gleby bezpośrednio po podlaniu na głębokości ok. 10 cm co najprościej sprawdzić, wbijając patyk w ziemię.
Odżywiaj trawnik systematycznie
Regularne nawożenie dostarcza trawie niezbędne składniki odżywcze, takie jak: azot, potas, fosfor, magnez czy wapno, które korzystnie wpływają na zdrowy wzrost. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów. Każdy stosuje się z różną częstotliwością - standardowe (raz w miesiącu), o przedłużonym działaniu (raz na 100 dni), długodziałające (raz w sezonie), specjalne (np. zagęszczające czy regenerujące - w zależności od potrzeb).
Nawóz rozsiewa się po deszczu, na skoszonej i wygrabionej trawie. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości i dawkowania. Nadmiar źle wpływa na trawnik, a zbyt mała ilość nie spełni swojej roli.
Wiosną usuń filc z trawnika
Wertykulacja trawnika czyli nacinanie darni pionowo ostrymi nożami ma na celu:
- „wyciągnięcie" na powierzchnię, a następnie całkowite usunięcie z trawnika filcu, który tworzy się na powierzchni gleby ze starej trawy, zeschniętych resztek liści, innych drobnych szczątków;
- porozcinanie kęp trawy, co poprawia krzewienie się trawy oraz przeciwdziała zrastaniu się ponownie w kępy;
- powierzchniowe nacinanie trawnika/gleby, aby ułatwić przedostawanie się wody, powietrza, substancji odżywczych w głąb gleby aż do korzeni trawy.
Trawnik po wertykulacji nie wygląda dobrze, ale nacięte korzenie szybko się rozkrzewią, a darń zrobi się gęsta i zielona.
Wertykulacja - podstawowy zabieg na trawniku po zimie, powinien być robiony po 2-3 koszeniu, kiedy wzmocnią się już korzenie trawnika. Można go wykonywać również jesienią lub dwa razy do roku przy użyciu m.in. wertykulatora Husqvarna S500Pro (do średnich i dużych trawników).
Napowietrzanie trawnika
Aeracja trawnika to proces polegający na głębokim „nakłuwaniu" trawnika, mający na celu dostarczenie w głębsze warstwy gleby powietrza, wody i składników mineralnych, aby jak najlepiej rozwijał się system korzeniowy. Najpierw wykonujemy wertykulację a później aerację. Napowietrzanie wykonuje się, gdy darń i korzenie są zbite, najlepiej co roku na wiosnę. Wystarczy za pomocą wideł zrobić nakłucia na głębokość 8-10 cm lub użyć aeratora, czyli walca z bolcami. Dzięki aeracji podłoże rozluźnia się, a korzenie lepiej oddychają, ponieważ powietrze dostaje się do głębszych warstw gleby. Trawnik chłonie też więcej wody i nawozu.
Do wertykulacji i aeracji obszernych trawników idealnie sprawdzą się akcesoria ciągnione Husqvarna do traktorków i riderów (brona prętowa, aerator, wertykulator, przystawka wertykulująca do kosiarki bijakowej, inne przystawki).
Materiał informacyjny Husqvarna®
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy